Lisa oma ettevõtte lugu Storybooki

Liitu Inforegistriga tasuta. Hakka kasutajaks

Eesti Võlausaldajate Liit: jamavaba ettevõtlus on võimalik

Kui e-residentsuse programmijuht Kaspar Korjus palus mul teha lühikese ülevaate e-residentide majandusriskide kohta presidendi ümarlaual, siis polnud mul pikalt mõelda. Kahe päevaga suurt analüüsi ei tee, kuid võrdluse, kas ja mille poolest e-residentide ettevõtete majandustervis erineb kohalike omast, sain teha küll.

Mõni päev aga lihtsalt algab mitmete halbade juhustega ja mr Murphy koos pealinna liiklusega jätsid mind, sinisilmset tartlast presidendi e-residentsus 2.0 ümarlauale kapitaalselt hiljaks. Sestap võtsin seal viisakalt kuulaja rolli ning ümarlaual avaldamata jää...


LÄKS HUVITAVAKS?
Edasi lugemiseks VALI STORYBOOK PAKETT.
Sind ootab enam kui 497319 artiklit

KUUS
365 PÄEVA
ÜHEKORDNE
TASU 24h


JUBA LIITUNUD -

Loe selle ettevõttega seotud uudiseid

Rohkem sarnaseid postitusi

E-residentide juhitavate ja kohalike juhtidega ettevõtete usaldusväärsus

E-residentide ettevõtetest ligikaudu 90% ei tee või ei näita käivet (ei ole käibemaksukohuslased). Aga samas võib öelda, et peaaegu iga päev asutab mõni e-resident uue ettevõtte ja trend on kasvav.

Kõrvutasin e-residentide juhitavate 2015-2018 (mai) loodud ettevõtteid ülejäänud Eesti ettevõtetega Inforegistri Krediidiskoori* abil, mis hindas nende ettevõtete maksejõuetuse tõenäosust järgneva 12 kuu jooksul täpsusega 99,5%. Ettevõtted on joonistel jaotatud viide erinevasse riskiklassi.

E RESIDENT juhatuses ja krediidiskoor

Näeme, et e-residendi nägu on ülejäänutega suhteliselt sarnane – piiripealsesse, problemaatilisse ja riskantsesse riskigruppi kokku kuulub mõlemal ~30% ettevõtteid ja minu hinnangul pole selle põhjuseks mitte ettevõtjate päritolu, vaid meie majanduse pinnas. Mõlemad hinnatud grupid kasutavad tankiste, jätavad esitamata aruandeid jms.

Kohalik ettevõtja juhatuses ja krediidiskoor

• USALDUSVÄÄRNE – Sellesse riskiklassi kuuluvad ettevõtted millel on kõik aruanded esitatud, maksuvõlgnevused puuduvad või on väiksemad võrrelduna teiste ettevõtetega. Juhatusega ei ole seotud halva mainega teisi ettevõtteid või neid on suhteliselt vähe.
• NEUTRAALNE – Sellesse riskiklassi kuuluvad ettevõtted, millel võib olla esitamata majandusaastaaruandeid ning võib esineda ka maksuvõlgnevusi. Juhatusega võib olla seotud halva mainega teisi ettevõtteid.
• PIIRIPEALNE – Sellesse riskiklassi kuuluvad paljud alustavad ja noored ettevõtted (alla 2 aasta). Juhatusega ei ole enamasti seotud halva mainega ettevõtteid, aga on erandeid. Aruandeinfo võib olla puudulik. Võivad esineda maksuvõlgnevused.
• PROBLEMAATILINE – Sellesse riskiklassi kuuluvatel ettevõtetel puuduvad majandusaastaaruanded või hilinetakse nende esitamisega. Esinevad suured ja/või püsivad maksuvõlad. Juhatusega võib olla seotud mitmeid halva mainega teisi ettevõtteid. Võib puududa ka KMKR registreering.
• RISKANTNE – Sellesse riskiklassi kuuluvatel ettevõtetel on tavaliselt aruanded esitamata juba mitmeid aastaid ja/või on suured võlad. Enamasti on esitamata ka mitmed maksudeklaratsioonid ning juhatusega võib olla seotud ka teisi halva mainega ettevõtteid.

*Inforegistri Krediidiskoor on loodud oma ala ekspertide ja Eesti tippteadlastega koostöös ja kasutab masinõppe meetodil loodud mudelis üle mitmesaja erineva tunnuse (sealjuures ka erinevaid mudeleid, mis hindavad maksuvõla 90+ päeva ületamise tõenäosust ja ettevõtte likvideerimise tõenäosust).

Vaata ka: Inforegistri artikkel ärikrediidi hindamisest rahvusvahelisel CAiSE konverentsil.

Pimedad juhid roolis

Miks me küsime ettevõtjatelt majandusaasta aruandeid?! Aga selleks, et meie – võlausaldajad ja riik – maksukoguja, saaksime adekvaatselt hinnata ettevõtja majanduslikku seisukorda, tema õigusi ja kohustusi. Lihtsustatult:

Võlausaldaja vaatest – kas ma loon lepingulise suhte ja müün kaupa/teenust võlgu (annan sellega talle krediiti)? Kuipalju ma müün krediiti? Kas ma müügi eest ka raha kätte saan?

Maksukoguja vaatest – Kas ma saan kohaldada makse? Kuipalju ma saan koguda makse? Kas ta on võimeline makse tasuma?

Seega – meil on vaja hinnata ettevõtte maksevõimekust. Aga me lähtume täna, 2018 aastal, ettevõtte maksevõimekuse hindamisel 2016. aasta majandusaasta aruannetest. Olete ju minuga nõus, et ei ole parim viis hindamaks ettevõtja tänase päeva maksevõimekust nii tolmunud ajalooliste andmete pinnalt?

Järelikult ei ole maksevõimekuse hindamisel küsimus mitte majandusaasta aruannete kätte saamises, vaid selles, mille alusel ja abil tegelikult adekvaatselt hinnata ettevõtte maksevõimekust täna – reaalajas?

Ma arvan, et ma tean vastust – loe edasi allpool, kuidas saada ettevõtlus jamavabaks.

Aruandlusvaba ettevõtlus?

Ma küsisin aastake tagasi ühel ümarlaual Maksuameti esindajatelt, et kas nemad on mõelnud sellele, et kui Eesti ettevõtjatele ei meeldi esitada majandusaasta aruandeid misiganes selle põhjus ka ei ole: ei viitsi, ei oska, ei taha teatavatel põhjustel, siis ärgem küsigem neid aruandeid?

Minu rõõmsaks üllatuseks vastas peadirektori asetäitja Rivo Reitman: “JAH, JUST!!! Me oleme ka sellele mõelnud.”

Kui kaotaksime aastaaruande esitamise nõude enamikele ettevõtetele

Mis juhtuks siis, kui me võtaksime enamikelt ettevõtjatelt ära kohustuse esitada majandusaasta aruandeid? Seda enam, et kohustust niikuinii rikutakse täna niivõrd massiliselt ja senini ei ole ka leitud viise, kuidas kohustuse täitmist realiseerida – siis polegi ju sisuliselt vahet, kas meil on see kohustus või ei ole seda.

Aruande kohustus jääks vaid auditi kohustustega ettevõtetele ning vabatahtlikuse alusel ka kõigile teistele, kes soovivad olla läbipaistvad, osaleda riigihangetel, taotleda laene, toetusi jms.

Selle asemel hakataks iga kuu esitama maksudeklaratsioone (mh.ka maksuvaba käibe puhul), mis sisuliselt on minimalistlik majandusaruanne, aga selle suurepärase eelisega, et see käib reaalaja majandamise kohta. Olgu selleks kas pisiaruanne – tulud – kulud – maksud või mingitel juhtudel ka täiendatud aruanne.

Aga maksudeklaratsioone peaksid sellisel juhul hakkama esitama kõik Eesti äriühingud, olenemata sellest kas käive on maksustatud või mitte. See on õiglane nõue ka selle tõttu, et mõni aeg tagasi võttis valitsus vastu otsuse käibemaksukohtuslase piirmäära tõstmise kohta 40 000 euroni ja põhjendas seda kui bürokraatiavaba soodsat pinnast väiksematele ettevõtetele. Mind võttis selline otsus sõna otseses mõttes sõnatuks. Teha seda meie tohutult liberaalses (loe: suisa karistamatus) ettevõtluskeskkonnas, kus ettevõtteid niigi juba luuakse massiliselt lühiajalise eesmärgiga kasvõi 20 tükki päevas ühe isiku poolt või opereerib juht juba täna enam kui 50-t ettevõtet?

Kui mina asutaksin homme 20 ettevõtet ja igaühega hakkaksin tegutsema 40 tuhande euro piiril, siis teeks see minu poolt deklareerimata käivet ~800 000€. Otse loomulikult ei esita ma nende ettevõtete puhul ka majandusaasta aruandeid, sest milleks on vaja teistel teada, et ma 800 000 tasku pistsin?

Isetäituvad deklaratsioonid tõelisuseks

Igati õigustatud on küsimus – kui aastaaruandeid jäetakse massiliselt esitamata, siis miks peaksid ettevõtjad nüüd hakkama esitama maksudeklaratsioone?

Ei peakski!

Kui ettevõtja ei taha esitada mingil põhjusel või ei viitsi, ei oska, siis kohaldame temale laiendatud piiridega ettevõtluskonto, mis teeb kõik tehnilised toimingud ja raamatupidamise ise tema eest.

Ettevõtluskonto seob ära kõik ettevõtte pangakontod ja laekunud sissetulekust broneeritakse 20% Maksuametile kas maksudeks või deposiiti. Tugeva IT võimekusega Maksuamet ja rahakad pangad teevad ise kõik toimingud ettevõtja eest ära. Üks broneerib ja kannab üle, teine arvestab maksud, deklareerib aruande ja publitseerib avalikkusele. Ettevõtluskontot omaval ettevõttel peavad olema sularahatehingud piiratud, näiteks maksab tehingupartner ise 20% Maksukoguja kontole ja 80% sulas.

Erakordselt mugav oleks selline ettevõtluskonto võimalus e-residentidele, kes ei ole uneski näinud sellist jamavaba e-riiki, kus on võimalik ilma aruandluseta teha äri nii, et ei pea muretsema paberimajanduse ega muu bürokraatia pärast.

 

Jamavabadus ettevõtjate põhiõiguseks

Pangad ei anna täna kolmandikule e-residentidest võimalust avada nende juures kontot ei videosilla kaudu ega isegi mitte füüsiliselt pangakontorisse tulles. Põhjendades keeldu ületamatult suurte riskidega, mis kaasnevad rahapesu tõkestamise alusprintsiibist kinnipidamise kohustusega – tunne oma klienti ehk Know Your Customer.

Aga kui nüüd pank ja maksuamet koostöös hakkaksid neid riske maandama, nagu ülalpool kirjeldatud, siis oleks neil üheskoos lihtsam rahapesu ja võimaliku terrorismi allikaga võidelda.

Kokkuvõtteks

Parim mõeldavam majandusmudel on päriselt (mitte paberil) isetoimiv, aus ja läbipaistev – jamavaba.

Mõtleme siis koos, kas me oleme siin riigis huvitatud riiuliettevõtetest, mida Äriregister massiliselt igal aastal delete nupuga prügikasti lennutab või astume raamidest välja ja paneme riigi suured hammasrattad tööle nii, et kellaosutid hakkavad iseseisvalt liikuma päripäeva ja näitama meile ÕIGET AEGA!

Marie Rosin
Eesti Võlausaldajate Liit

Ausa ja eluterve konkurentsi eest!

Kommentaarid ja hinnangud

Aitäh kommenteerimast! Kommentaar on ülevaatamisel ja avaldatakse kinnitamise järel.
Valukoja tn 8 silver

Huvitav lugemine

silver
Reiting: 5
Valukoja tn 8 Inforegister.ee

Artikli avaldamisel on antud ettevõtte Krediidiskoor usaldusväärne

Inforegister.ee
Reiting: 5

Sulle võib veel meeldida

Hinda ja kommenteeri firmat

EESTI VÕLAUSALDAJATE LIIT MTÜ

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga.

Reiting:

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga