Lisa oma ettevõtte lugu Storybooki

Liitu Inforegistriga tasuta. Hakka kasutajaks

Ühe pankroti lugu: enam kui miljon eurot kanditi vasakule

Pankrotis SOLOTEKS TRANS OÜ-st kanditi ilma arve või mõistliku selgitusega välja enam kui miljon eurot raha, võlausaldajad jäid pika ninaga ning ka seadmed kadusid.

Paraku on kõik siin kurvas näites välja toodud vangerdused pankrottide puhul vägagi tavalised. Raha kantimine, varade haihtumine ning uus, kriminaalne firmajuht kuuluvad Eestis pankroti juurde sama kindlalt, kui õlu sauna ja õun pirukasse. Pankrotihaldur Magnus Braun on sellega ilmselt harjunud ning võlausaldajate nõuetesse suhtub ta mööndustega.

“Võiks suisa öelda, et ta teeb pankrotimeistrile hella käega pai ning saadab võlausaldajad “heasse kohta”,” märkis Inforegistri ja KREEDIX OÜ juhatuse liige Marie Rosin.

2011. aastal asutas Martin Marjapuu selle, tänaseks pankrotti läinud transpordiettevõtte. Mis on selle firma nimi? Lihtne küsimus, keeruline vastus! Siin loos peab kindlasti silmas pidama, et nimesid on firmad vahetanud sama kiiresti, kui mõni mees särke. Vee sogamiseks on mõni nimi teinud kohe mitu tiiru.

Pahatahtlik sogamine on ka põhjus, miks Inforegister üldse võttis vaevaks selle pankroti lugu lahti harutada. Majandus on edukas siis, kui tehingute tegemine on võimalikult lihtne ja turvaline. Kui iga uue äripartneri puhul ei pea eeldama kurje kavatsusi, on palju lihtsam oma äri kasvatada. Kui aga heauskne võlausaldaja jääb kannatajaks, sest ta “ise oli loll”, on kuri karjas. Ettevõtlusvabadusega peab käima kaasas ka kohustus ajada oma asju ausalt ja läbipaistvalt. Nii on parem meie kõigi rahakotile.

Inforegister on püüdnud saada selgitusi Marjapuu enda käest, kuid paraku pole too selleks aega leidnud, küll aga toome kõige all välja pankrotihalduri kommentaari.

Nimevahetused algavad

Parematel päevadel kandis tänaseks pankrotistunud osaühing (registrikoodiga 12103596) nime ESSE TRANSPORT OÜ, kuid pankrotti läks see SOLOTEKS TRANS OÜ nime all. Nimi vahetus firmal 2015. aasta lõpus ning paistab, et kabetamine ettevõtete nimedega hakkas Marjapuule kangesti meeldima.

Martin Marjapuule kuuluv ettevõte (registrikoodiga 12455547), mis täna tegutseb ACC INFRA OÜ-na, vahetas 2015. aasta lõpus ja 2016. aasta alguses nime koguni neli korda ning mõned kuud jõudis ka see ettevõte tegutseda ESSE TRANSPORT OÜ sildi all. Kas tegemist on nii hea nimega, et seda peab kohe mitu korda kasutama erinevate ettevõtete juures? Sellest vangerdusest tuleb allpool veel täpsemalt juttu.

Võlad tulevad, rahad lähevad

2015. aastaks oli tänaseks pankrotistunud SOLOTEKS TRANS OÜ-l (mis alustas ESSE TRANSPORT OÜ nime all) tekkinud vägagi hirmuäratav võlgnevus äripartnerite ees. KREEDIX OÜ kätte on jõudnud põhjendatud nõudeid pea 200 000 euro eest ning ettevõte oli mõnda aega ka eravõlglaste häbiväärse edetabeli eesotsas. Makse jättis firma maksmata 89 162 euro jagu.

2015. aasta jooksul on tänase nimega SOLOTEKS TRANS OÜ kandnud enam kui miljon eurot juhile ja temaga seotud teistele firmadele. Raha teise firmasse kantides oli selgituseks lakooniliselt pandud „ülekanne“ ning firma majandusaasta aruannetes taolised rahaliigutamised ei kajastu. Raha on üle kantud aprillist detsembrini mõnikord paar korda päevas, mõnikord korra nädalas, vist kuidas parajasti tuju oli!

“Marjapuu selgituste kohaselt kasutati raha võlgniku huvides ehk tasuti võlgnevusi ning töötajate palkasid,” kirjeldas tehinguid pankrotihaldur Magnus Braun, kelle vaated juhtumile on välja toodud artikli lõpus.

Põhjendamata ja kajastamata ülekanded

Lisaks on Marjapuu raha üle kandnud ka endale ning selgitusena on kirja pandud kas „väljamakse“ või „kulude katteks“. See tähendab, et mees pole viitsinud isegi arvevabrikut palgata. Ettevõte puhul peaks aga iga väljamakse aluseks olema arve, Marjapuul oli asjade taolisest korraldusest ükstapuha.

See ongi taoliste pankrottide juures kõige vastikum. Sest pankrot kui selline on mõeldud juhuks, kui tõesti äri ebaõnnestub. Ikka juhtub, et ideest ei saa asja ning lihtsam on surnud hobune maha matta kui seda edasi peksta. Siinjuhul aga aeti ettevõte pankroti ja jäeti arved maksmata lihtsalt seetõttu, et nii on võimalik. Kellele ei meeldiks saada enam kui miljon eurot lisaraha!

2015. aasta novembris avaldas Martin Marjapuu soovi sõlmida maksegraafikud võlgnevuste kõrvaldamiseks ja mõttel võiks ju jumet olla, kuid just siis läheb nimedega vangerdamiseks. Senisest ESSE TRANSPORT OÜ-st saab järsku SOLOTEKS TRANS OÜ (registrikood 12103596) ning ettevõte, mis algselt kandis nime RETROFURNITUR OÜ nimetatakse pärast paari vangerdust ESSE TRANSPORT OÜ-ks (registrikoodiga 12455547).

Pärast seda teeb Marjapuu korraks suured silmad ja ütleb, et tema ettevõte ESSE TRANSPORT OÜ, pole kellelegi midagi võlgu. Loomulikult ei ole, sest selle nime puhul tegemist on nüüd teise (registrikoodiga) firmaga!

Ettevõte lükatakse kriminaalsele tankistile

Veel 2016. aasta maikuus otsis tänase nimega SOLOTEKS TRANS OÜ CV Keskuse abiga töötajaid. 2016. aasta juunis annab Martin Marjapuu vande all ütluse, et kogu raamatupidamine, tehnika jne on üle antud Erik Valtmäele. Umbes samal ajal mõisteti Valtmäe süüdi skeemis, millega peteti välja kümnete tuhandete eurode eest vanemahüvitist, vahendab Äripäev.

Selle teo eest ootas Valtmäed kolmeaastane vanglakaristus. Asi see pole siis trellide tagant ühte ettevõtet juhtida? Kas keegi usaldaks oma ettevõtte ja selle vara süüdimõistetud petturile?

Ilmselt mitte ja nii lõpeb suurem majandustegevus ja maksude maksmine SOLOTEKS TRANS OÜ-s ning kogu äri kolib ettevõttesse, mis alustas RETROFURNITUR OÜ nime all, vahepeal jõudis kanda silti ESSE TRANSPORT OÜ ning nüüd toimetab ACC INFRA OÜ-na.

Pankrot Seosed 900px

Kadunud varad kummitavad teises ettevõttes?

Sel ettevõttel puudub põhivara, kuid samas märgib firma oma tutvustuses, et pakutakse transporditeenust raskeveotreileriga ning ehitustehnika renti. Kas kasutatakse SOLOTEKS TRANS OÜ nimel olevaid masinaid? Tundub küll, sest tegemist on sama mehe, sama tegevusala ja samade kontaktidega, arvatavalt siis ka samade masinatega.

Sest lõpuks SOLOTEKS TRANS OÜ nimel olnud seadmed kadusid. Nende abil oleks võinud nii mõnegi võla ära klaarida, kuid mida pole, seda pole. Hiljem ujusid need küll auto24 leheküljel pinnale, kuid pankrotihaldur ei suvatsenud sellele tähelepanu pöörata.

Pankrotihaldur Magnus Braun, kes peaks seisma hea võlausaldajate huvide eest, tundub olevat nende murede suhtes pigem ükskõikne. Kuna ettevõtte uus juht kinnitab, et ükski SOLOTEKS TRANS OÜ vastu esitatud nõue ei ole põhjendatud, on ka pankrotihaldur need üle parda visanud.

KREEDIX OÜ oli koondanud paljude võlausaldajate nõuded, kuid haldur isegi ei teatanud ettevõttele, et toimub nõuete kaitsmine. Seda vaatamata tõsiasjale, et KREEDIX OÜ andis pankrotimenetluse kohtusse sisse, tasus deposiidi ja leidis ise üles ka portsu kadunud masinaid. 

KREEDIX OÜ hinnangul on kõige eelnevaga seotult alust karta, et pankrotihaldur teeb võlgnikuga koostööd.

Sel juhul pole ka imeks panna, et Eesti võlausaldajad enamasti pankrotimenetlustes oma närve ei riku ning võlameistrid saavad segamatult võõrast raha oma taskusse ajada.

Midagi ei muutu – teised fimad, samad mõtted

Ning tegelikult ei ole midagi muutunud. Tänane ACC INFRA OÜ on riigile võlgu makse 78 663 euro eest ning võlausaldajatele on tasumata 4 197 eurot. Näha pole ei 2016. ega 2017. aasta majandusaasta aruannet. Marjapuu seda firmat ei juhi, kuid ta on ettevõtte omanik. Ühtekokku kuulub talle 7 firmat, millest ükski ei ole oma kohustustega järje peal.

Kui kaua läheb aega, et ka nende äride etteotsa tuleks tankistid, kes vanglast siis võlad omaks tunnistaksid?

Äriinfot vahendav REGISTER OÜ on võlgadega tegeleva KREEDIX OÜ tütarfirma ning seepärast on meil ülevaade ka pankroti käigust.

Loe ka pankrotihalduri kommentaari allpool…

Loe selle ettevõttega seotud uudiseid

Rohkem sarnaseid postitusi

Pankrotihaldur Magnus Brauni selgitus

Pankrotimenetlus on olnud keerukas ning töömahukas, raamatupidamist ei ole vaatamata kõikidele ponnistustele õnnestunud kätte saada.

Ülekannetest – Marjapuu selgituste kohaselt kasutati raha võlgniku huvides ehk tasuti võlgnevusi ning töötajate palkasid. Toimkond on otsustanud ühingute vastu hagisid mitte esitada, sest ühingutel puudub vara, mille arvel hagi rahuldavat otsust täita. Tegemist oleks suure tööga kokku kogutud ja üles leitud pankrotivara asjatu kulutamisega.

Esitasin nõudele vastuväite, sest nõudeavaldus ei olnud nõuetele vastav s.t oli koostatud asjatundmatult ehk ei olnud esitatud elementaarseid asjaolusid sellest, millest nõue tuleneb (teenuse osutamine, kauba müük vms) ega tõendeid selle kohta, et võlgnik on tellitud kaupa või teenust saanud. (KREEDIX OÜ on pankrotimenetlustes võlausaldajate eest hea seisnud viimased 14 aastat-toim)

Pelgalt arvest nõude olemasolu tõendamiseks ega selles veendumiseks ei piisa.

Kui võlausaldaja leiab, et tal on nõudeavaldusele midagi lisada, on võimalik esitada täiendatud ja täpsustatud nõudeavaldus, kuivõrd jaotusettepanekut ei ole kohtule kinnitamiseks esitatud (seda põhjusel, et pandiesemed on realiseerimata).

Korduva ülekuulamise taotlemist (nii Marjapuu kui Valtmäe suhtes) ning elukohast lahkumise keelu kohaldamise taotluse esitamist (ja rahuldamist) on Teil ilmselt ka parima tahtmise korral keeruline koostööks nimetada.

Olen intensiivse tõendite kogumise tulemusel leidnud üles mitmeid sõidukeid, liisinguesemeid ning ka garantiinõudeid ning võtnud Marjapuult võimaluse nende abil rikastuda.

———————–

KREEDIX OÜ väitel on varad üles leitud hoopis nendepoolse töö ja vihjete abil, mis said edastatud pankrotihaldurile.

Pankrot Seosed

Kommentaarid ja hinnangud

Aitäh kommenteerimast! Kommentaar on ülevaatamisel ja avaldatakse kinnitamise järel.
- Inforegister.ee

Artikli avaldamisel on antud ettevõtte Krediidiskoor riskantne

Inforegister.ee
Reiting: 1

Sulle võib veel meeldida

Hinda ja kommenteeri firmat

SOLOTEKS TRANS OÜ (pankrotis)

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga.

Reiting:

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga