Meedialeht
Vali raport X

EESTI PANK AVALIK-ÕIGUSLIK JURIIDILINE ISIK, PÕHISEADUSLIK INSTITUTSIOON VÕI NENDE ASUTUS

Meedialeht ja uudisvoog

1 587 külastajat

22 jälgijat

Eesti inimesed on autoliisingu peale eriti maiaks muutunud

Eesti inimesed on üha agaramad laenajad. Autoliisingut võeti augustis aastatagusega võrreldes viiendiku võrra enam. Uusi eluasemelaene võeti sama palju kui aasta tagasi, kuigi pisut vähem kui eelmistel kuudel. Eluasemelaenude keskmine intressimäär jätkas augustis tõusu. Ka ettevõtted on uusi laene ja liisingut võtnud sel aastal eelmise aastaga võrreldes 16 protsenti suuremas summas. Aktiivse laenamise kõrval on tublisti kasvanud ka hoiused, kirjutab Eesti Panga ökonomist Mari Tamm.

Võlad kasvavad koos sissetulekutega

Majapidamiste laenunõudlust toetab sissetulekute kiire kasv. Uusi eluasemelaene võeti 107 miljoni euro väärtuses – enam-vähem sama palju kui aasta eest, kuid vähem kui mais, juunis ja juulis. Eluasemelaenude jääk on aastaga suurenenud 6,8 protsenti. Uusi autoliisingu lepinguid sõlmiti aga rohkem kui viiendiku võrra suuremas summas kui mullu ja umbes sama palju on aastaga kasvanud ka autoliisingu kogumaht. Muude tarbimislaenude portfell suurenes 4,5 protsenti.Ettevõtetele on uusi laene ja liisinguid antud sel aastal 16 protsenti suuremas summas kui aasta eest, sealhulgas pikaajalisi laene 20 protsenti rohkem. Uusi laene on võetud kõigil peamistel tegevusaladel.Siiski on uusi laene võetud varasemast enam ka olemasolevate refinantseerimiseks, mistõttu ettevõtete laenude ja liisingute jäägi aastakasv on kiirenenud üksnes pisut,  augustis ligikaudu 7 protsendini, kui mitte arvestada laenujäägi ühekordset suurt vähenemist 2017. aasta sügisel.

Kodulaenu intressid kasvavad

Elava kinnisvaraturu ja suure laenunõudluse juures on uute eluasemelaenude keskmine intressimäär 2018. aastal tõusnud, kerkides augustis 2,6 protsendini. Ettevõttelaenude intressimäärad ei ole aga muutunud. Uute pikaajaliste ettevõttelaenude keskmine intressimäär oli augustis nagu juuliski 2,7 protsenti.

Kasvavad ka hoiused

Eesti ettevõtete ja majapidamiste hoiuste kasv püsib tugev. Ettevõtete hoiuste kogumaht Eestis tegutsevates pankades on aastaga suurenenud 12 protsenti. Majapidamiste hoiused suurenesid aastatagusega võrreldes 10 protsenti ehk ligikaudu samas tempos nagu kogu 2018. aasta vältel. Mitteresidentide hoiused seevastu vähenesid aastaga 25 protsenti ja moodustasid augusti lõpus ettevõtete ja majapidamiste hoiuste jäägist 7,5 protsenti.

Kõik artiklid