Meedialeht
Vali raport X

EESTI PANK AVALIK-ÕIGUSLIK JURIIDILINE ISIK, PÕHISEADUSLIK INSTITUTSIOON VÕI NENDE ASUTUS

Meedialeht ja uudisvoog

1 587 külastajat

22 jälgijat

EESTI PANK: hinnatõusu pidurdas maailmamajanduse jahenemine

STATISTIKAAMET-i teatel aeglustus Eesti hinnakasv veebruaris aasta arvestuses 2 protsendini – seega oli hinnakasv 0,8 protsendipunkti aeglasem kui jaanuaris. Inflatsiooni pidurdasid peamiselt välismaised tegurid nagu maailma majanduskasvu aeglustumine ja poliitiline ebakindlus, aga ka aastatagune kõrge võrdlusbaas, kirjutab EESTI PANGA blogis ökonomist Sulev Pert.

USA dollarites arvestatuna olid toormehinnad maailmaturul veebruaris 4–5 protsenti madalamad kui eelmisel aastal, sest odavnesid nii toornafta kui ka toidutoormed. Impordihindade langust on siiski tagasi hoidnud see, et euro kurss nõrgenes 7 protsenti. Kodumaiste hindade, eelkõige teenuste kallinemise taga on aga 8,9 protsendi suurune kiire palgakasv ning madal töötuse määr, mis langes neljandas kvartalis 4,4 protsendini.

Aasta arvestuses tulenes hinnakasvu aeglustumine ka mullusest kõrgest võrdlusbaasist, sest praegune inflatsioon peegeldab paljuski eelmise aasta hinnaarengut. Eelmise aasta alguses tõusid alkoholi ja mootorikütuste aktsiisimäärad, ent selle mõju tarbijahinnaindeksile kaob järk-järgult. Energiahindadest kandub lähikuudel välja mullune elektri järsk hinnatõus Põhjamaade elektribörsil. Eesti Panga inflatsiooniprognoos 2019. aastaks on 2,6 protsenti.

Kõik artiklid