Lisa oma ettevõtte lugu Storybooki

Liitu Inforegistriga tasuta. Hakka kasutajaks

Eesti Võlausaldajate Liit: Maksuamet liigub täistuuridel – kuhu ja kelle arvelt? (TÄIENDATUD)

Justiitsminister Urmas Reinsalu esitas valitsusele ettepaneku täitesüsteemi ümberkorraldamiseks, mille järgselt riiginõuete sundtäitmise haldamine võetaks kohtutäituritelt ära ning sellega hakkaks edaspidi tegelema Maksu- ja Tolliamet (MTA). (Lisatud Justiitsministeeriumi kommentaar)

Selle muudatusega loodetakse MTA täitesüsteemiga muuta riiginõuete sissenõudmine inimeste jaoks oluliselt odavamaks. Hinnanguliselt on inimeste kulu riigiaparaadi sissenõuetelt täna 3,5 miljonit eurot ja seda suudaks riik väidetavalt vähendada lausa 75%. Lisaks kõigele prognoositakse, et riik suudab parandada nõuete laekumist 50% võrra.

Milline võimas pilt – riik, kui tõsine ettevõtja, kasvatab oma tulu 50% ja vähendab kulu 75%.

Unistada on ju alati meelierutav, kuid reaalsus on siiski selline, et ükski imeilus unistus ei saa täituda tühjast kohast, vaid eeskätt kellegi või millegi arvelt.

Kõige tähtsam küsimus ongi siin selles, et kui riik võtab võlgniku pangakontol olevad vahendid esmalt oma nõuete katteks, siis kas neid vahendeid jagub ka veel eranõuete täitemenetluse jaoks. Antud juhul riik hoolitseb oma nõuete laekumise eest, planeerides seda tõhustada veel 50% võrra, kuid mille või kelle arvelt?

Justiitsministeeriumi väide, et nende muudatuste tulemusel jääks võlglastel võlgade tasumiseks rohkem raha, mille tulemusel paraneks omakorda nõuete, sh eranõuete täitmine, on kas väga naiivne lähenemine või kaval demagoogiline võte.

Ilusas unistuses on mõrad

Selle kauni nägemuse juures jäetakse aga erasektori võlausaldajad viimaseks, kelle huve üle terve Eesti esindaksid sel juhul vaid 8 järelejäänud täiturit.

Need 8 täiturit oleksid muuhulgas kohustatud edaspidi kandma ka vastuvõtupunktide avamise kulusid kaugemates piirkondades ja hoidma neid avatuna vajalikul arvul tööpäevadel nädalas.

Vähetähtis ei ole ka asjaolu, et välisinvestorite jaoks on Baltikum üks ühtne regioon ning hakata Eestis üles ehitama Läti ja Leeduga võrreldes totaalselt erinevatel alustel olevat täitemenetluse süsteemi, on kindlasti majanduskasvu ja välisinvesteeringuid pärssiv samm.

Kui juba tavade murdmiseks läks, siis võiks ju tõstatada üles küsimuse, et miks ei võiks näiteks pangad olla samasuguseks nõuete haldajaks, nagu EMTA? Või Eesti Energia? Kindlasti oleks ka Telia käpp ja teisedki!

(täiendatud 27.06.18) Kui seni on MTA tasaarveldanud äriühingu/kodaniku laekumisi või ettemakseid oma maksunõuetega, siis täna Eesti Võlausaldajate Liidule saabunud Justiitsministeeriumi kommentaarist* selgus, et riigi trahvinõudeid plaanitakse hakata käsitlema teisiti. Üllas eesmärk – täitemenetluse läbipaistvus on kindlasti õige suund, mis aitab eesmärke saavutada.

„Avaliku võimu kandja (riiginõuete) nõuete sundtäitmine toimuks üldises järjekorras põhimõttel, et varem täitmisele saadetud nõue täidetakse enne. Riik ei saa enda nõuete sissenõudmisel eelisseisundit. Välja arvatud seaduses sätestatud erisused, näiteks elatise nõuded, mis täidetakse alati eelisjärjekorras.

Nõuete järjekorrast kinnipidamise tagamiseks soovitakse luua nõuete ja arestide register, kus kajastatakse kõiki nõudeid sõltumata sellest, kas nõude täitmisega tegeleb riik või kohtutäitur. Nii saab iga inimene igal ajal täpse ülevaate tema vastu olevatest nõuetest ja nende täitmise järjekorrast. Nii oleks tagatud arestide järjekohtadest igakülgne kinnipidamine ja seega täitemenetluse läbipaistvus. …” (kommentaar jätkub allpool)

Paadunud analüütikuna tuginen oma hinnangutes üksnes faktilisetele asjaoludele ja seega viskan ikkagi mõtteaineks õhku ühe intrigeeriva näite:

Kodanikule määratakse tulumaksutagastus, millelt MTA peab kinni maamaksu jms maksunõuded ja maksuintressid. Ülejäänud ettemakse tagastatakse kodaniku pangakontole, millelt hakatakse nõudeid kinni pidama täitmise järjekorras.
Vahe siin saaks olema nüüd vaid selles, et sissenõudjateks ei oleks enam ainult riigi loodud kohtutäiturite instants, vaid ka riik ise. Nende kahe nõudja-süsteemi erinevuseks on üksnes asjaolu, et üks küsib raha oma kulude katteks võlglaselt (täitur), teine säästab võlglast (riik), sest on ülalpeetav maksumaksja rahast. Sellise riigi „turvavõrgu“ kaitse all jääkski võlglasele rohkem raha kätte, mida ta saaks maksta oma järgmiste võlgade katteks.

Arvestades faktilisi asjaolusid, on minu mure siin aga, et kui ühelt poolt võtab riik maksunõuete pealt üüratut intressi – 21,9% aastas, siis uue lahenduse korral hakataks riigi trahvinõuetele hoopis peale maksma. Oh sa mu meie!

Eesti Võlausaldajate Liidu poolt loodan siiski, et nii ei lähe, sest eelnõu ei ole veel koostatud*. Riik on ka väga aldis kaasama asjasse puutuvate huvigruppide esindajad, mis annab meile lootust, et head mõtted vormitakse heaks väljundiks!

 

Marie Rosin
Eesti Võlausaldajate Liit (EVUL)
Ausa ja eluterve konkurentsi eest!

 

• Kas sina saaksid “Turvalise partneri” tunnistuse? Vaata lähemalt EVUL-i lehelt

Kommentaarid ja hinnangud

Aitäh kommenteerimast! Kommentaar on ülevaatamisel ja avaldatakse kinnitamise järel.
Valukoja tn 8 Rita Treimuth

EVUL on tänaseks kasvanud omas valdkonnas täiesti tõsiseltvõetavaks partneriks riigile.

Rita Treimuth
Reiting: 5
Valukoja tn 8

Artikli avaldamisel on antud ettevõtte Krediidiskoor usaldusväärne

Reiting: 5

EESTI VÕLAUSALDAJATE LIIT Storybook

* Justiitsministeeriumi vabakutsete talituse juhataja Gunnar Vaikmaa kommetaar täismahus (e-kirjast 27.06.2018),

„Avaliku võimu kandja (riiginõuete) nõuete sundtäitmine toimuks üldises järjekorras põhimõttel, et varem täitmisele saadetud nõue täidetakse enne. Riik ei saa enda nõuete sissenõudmisel eelisseisundit. Välja arvatud seaduses sätestatud erisused, näiteks elatise nõuded, mis täidetakse alati eelisjärjekorras. Nõuete järjekorrast kinnipidamise tagamiseks soovitakse luua nõuete ja arestide register, kus kajastatakse kõiki nõudeid sõltumata sellest, kas nõude täitmisega tegeleb riik või kohtutäitur. Nii saab iga inimene igal ajal täpse ülevaate tema vastu olevatest nõuetest ja nende täitmise järjekorrast. Nii oleks tagatud arestide järjekohtadest igakülgne kinnipidamine ja seega täitemenetluse läbipaistvus.

Kuivõrd tänase täitesüsteemi kulu maksvad kinni võlgnikud kohtutäituri tasudena, siis on süsteem kujunenud võlgnikele ülejõukäivalt kalliks. Võlgnikud tasuvad üksnes avaliku võimu kandja nõuete sundtäitmise eest kohtutäituritele ca 3,5 miljonit eurot aastas. Edaspidi on avaliku võimu kandja nõuete sissenõudmise süsteemi püsikulu hinnanguliselt 827 000 eurot aastas, mis on ca 4,2 korda väiksem. See on reaalne raha, mis jääb inimestele enam kätte ning mille arvelt nad saavad paremini tasuda enda muid kohustusi ja tõsta elukvaliteeti.

Rahvusvaheline praktika näitab, et nõuete sissenõudmise konsolideerimine võimaldab suurendada nõuete edukat sissenõudmist 10-45%, tulenevalt nõuete tüübist ning parasjagu kasutatavatest tööriistadest. Eesmärgiks on parandada riiginõuete laekumist aastas vähemalt 50% võrra, so vähemalt 1 miljoni euro võrra aastas.

Kui sissenõudmiskulud kordades vähenevad, jäävad need summad kohtutäituritel arestimata ja kinni pidamata. Alles jääva raha arvelt saab tasuda teisi põhinõudeid, selmet ei lähe see raha kohtutäiturite tasudeks ja nii võidavad sissenõudjad, sh erasissenõudjad.“

Täiendavalt täpsustati ka, et eelnõud täitesüsteemi ümberkorraldamiseks ei ole veel koostatud.

EESTI VÕLAUSALDAJATE LIIT peavoolumeedias

?
LAADIN VEEL ARTIKLEID LAADIN VEEL ARTIKLEID Laadin.. Laadin..

EESTI VÕLAUSALDAJATE LIIT seosed veebis

Veebisügavustest EESTI VÕLAUSALDAJATE LIIT kohta leiduvad nimed, märk- ja omadussõnad aitavad mõista selle ettevõtte olemust, suhteid, väärtuslikkust või traagikat

EESTI VÕLAUSALDAJATE LIIT viimased sündmused

?
icon

Ettevõtte nime uuendus.

Eelmine nimi oli "EESTI VÕLAUSALDAJATE LIIT MTÜ".
Uus nimi on "EESTI VÕLAUSALDAJATE LIIT".

icon

Juhatuse liikme lisamine.

Juhatuse liige Teet Saluvere (18.01.1967) lisatud ettevõtte juhatusse

icon

Juhatuse liikme eemaldamine.

Juhatuse liige Mattias Nõlvak (13.03.1992) eemaldatud ettevõtte juhatusest

LAADIN VEEL TEATEID > Laadin.. Laadin..

Soovitame nädala loetumaid lugusid

?
Rohkem lugusid > Laadin.. Laadin..

Hinda ja kommenteeri firmat

EESTI VÕLAUSALDAJATE LIIT MTÜ

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga.

Reiting:

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga