Lisa oma ettevõtte lugu Storybooki

Inforegistriga liitumine on tasuta. Hakka kasutajaks

EESTI VÕLAUSALDAJATE LIIT MTÜ: Kes on tankist ja kuidas teda ära tunda?

Tankist ehk variisik on tekitanud palju poleemikat – millisel juhul on tegu ettevõtte pahatahtliku hülgamisega ning mille põhjal aru saada, et uus juhatuse liige on variisik? Kõige lihtsamini on tankisti võimalik määratleda seoste kaudu.

Kui juhatuse liikmel on ärivõrgustikus ebanormaalselt palju seoseid ning ettevõtetel piisavalt suures mahus tasumata võlgnevusi, on tõenäoliselt tegu isikuga, kes on teiste täitmata kohustused enda kanda võtnud. Võtmeküsimuseks on see, et millist mahtu – summat või ettevõtete arvu – pidada tankisti nime omistamiseks piisavaks?

Tankist ettevõtluses
Tankiste kasutavad ettevõtjad, kes soovivad vabaneda võlgadest ja võlausaldajatest ning tahavad alustada uue äriga puhtalt lehelt. Majandus toimib üldjuhul ikkagi krediitmüügi toel ja kui sul ei ole usalduskrediiti, siis on äritegemine üsnagi keeruline. Tihti on aga nii, et juht võib küll alustada puhtalt lehelt, kuid käekiri jääb samaks.

Mõningatel juhtudel antakse tankistidele ka neutraalsed, kuid seisma jäänud ettevõtted, et vabaneda tüütust aruandluskohustusest. Kuna likvideerimisprotsess tundub enamikele pikk ja keeruline, kasutatakse otseteed – tankisti, kes sobiva summa eest vabastab koormaks muutunud ettevõttest.

Tankisti profiil
Tankistil võib olla päris palju nägusid ja võime nende iseloomustamiseks siin küsida retoorilisi küsimusi:

Kas ettevõtja, kes juhib 10 ettevõtet, millest 8 on jäetud hääbuma ühes võlgadega, on tankist või mitte?
Kas ettevõtja , kes juhib 100 ettevõtet, millest 10 on võlgades, on tankist või mitte?
Kes on ettevõtja, kellel pole küll võlgu, kuid kes juhib 30 ettevõtet, ei tee käivet ega maksa makse, ei esita aruandeid ega oska peast loetleda oma ettevõtete nimesi? On ta tankist või mitte?
Kes on aga ettevõtja, kellele on võõrandatud sadu ettevõtteid, kes on neid juhtinud vaid 2-3 kuud ja siis astunud juhatusest tagasi?
Läheb “keemiaks”? Käesoleva artikliga alustame majandusmaastikul toimetavate isikute profileerimise lugudega ning pole hullu, esimesena võtame kõige lihtsama näite.

“Edulugu”

Profileerime ettevõtjat, keda meedia on nimetanud sõna otseses tankistiks, ning kes ühtlasi on oma ametikaaslaste vahendaja. Esimesena tutvustame Alexander Urmas Vesti, endise nimega Urmas Sääske, kes vabanes viimati vanglast 2014 aastal.

Alexander Urmas Vest alustas äritegevusega 16 aastat tagasi, olles tol ajal vaid 27 aastane. Oma äritegevuse ajaloo jooksul on ta kokku „juhtinud“ 365 ettevõtet, millest täna „toimetab“ aktiivselt 198-s ettevõttes.

Kõige suurema äritegevuse hoo sai ta sisse just peale vanglast vabanemist ning alates sellest ajast on tema nimele vormistatud 349 ettevõtet. Nendest ettevõtetest 33% on võlgades, kokku on võlasumma 2,8 miljonit eurot. Alexander Urmas Vestiga seotud inimeste ringi kuulub kokku 890 inimest, kellest 45 ei ole Eesti kodanikud.

SELLENS GRUPP OÜ, mille alt Alexander Urmas Vest oma teenust osutab, ei ole kunagi maksnud riigile makse ega oma töötajaid, mis teeb Vestist osava OÜ-taja. Ettevõttel on esitamata 2016. ja 2017. majandusaasta aruanded. 2015 aastal on esitatud nullaruanne. Seega, võlausaldajate rahadega žongleeriv, 2,8-võlamiljoniga mees ei panusta riigikassasse mitte ainsatki senti.

Kurb on tõdeda ka seda, et mehel on 57 ettevõtet, mis on jätkuvalt arvel käibemaksukohuslaste registris. Selliste ettevõtete müügihind turul on 1 500€ – 10 000€ ja hind sõltub sellest, kas ettevõttel on võlad või mitte. Neid ostetakse peamiselt kuritegelikel eesmärkidel, sel teemal loe lähemalt artiklist: Maksuamet ei kuule surijate käiberöögatusi?

Töökäte nappus ja karuteene e-Eestile
Vest tutvustab oma veebilehel teenuseid järgnevalt:

Ettevõttel saab olema uus osanik, milleks on Aasia ettevõte
Vajadusel saab Ettevõttel olema uus ärinimi
Ettevõttel saab olema uus juriidiline aadress
Vajadusel koostatakse uus põhikiri
Ettevõtte uus omanik võtab üle dokumentatsiooni, mis hoiustatakse uue omaniku  valduses (dokumendid hoiustatakse üldjuhul Aasias, nt. Hong Kongis)

Kahjuks on kõige hullem tegu, millega mees hakkama sai, Eesti e-residentsuse mainekahju, kui ta värbas 3 filipiinlasest tankisti  ja aitas neil e-residentideks saada. Arusaamatu, miks ettevõtja, kes ise on tankist, pidi maale tooma veel teisi tankiste? Ilmselt kummitab ka selles valdkonnas spetsialistide puudus ning tuli vaadata võõrtööjõu suunas. Sisuliselt pole ju vahet, kas tema nimel on 365 või 3650 ettevõtet. Meie õigusriigis on see igati JOKK tegevus, aga vähemalt oleks jäänud e-residentsuse projekti maine kahjustamata.

Tankisti Infograafik (1)

Ümarlaudades tõstatatud ja vastatud küsimused (EVUL):
– Kas selline tegevus on JOKK?

Jah, see on JOKK. Kõik mis ei ole keelatud, on järelikult lubatud ja kõik mis on lubatud, on järelikult tolereeritud.

– E-residentide kasutamine tankistidena, kas seda oli oodata või mitte. Kas sellest on hoiatatud?

Ei saa ju siin olla mingit üllatust. Meil on tankiste ka mitteresidente olnud ja on ka praegu. E-residentidega on kordi lihtsam seda äri ajada, sest ID kaart ja paroolid on e-residendi maaletooja käes.

– Kui keeruline on tuvastada seda, et mõni füüsiline isik tegeleb probleemsete ettevõttete võlgade matmisega?

Lihtne see ei ole. Meil on erineva näoga tankiste. Turul tegutsevad ka vahendajad, kes võtavad ettevõtte üle, kuid mõne kuu pärast vabanevad ettevõttest andes selle järjekordsele vahendajale või otse tankistile.

Skeeme on erinevaiud ja 280 000 ettevõtte hulgast üles leida õigeid niidiotsi on keeruline, küll aga oleme me avastanud kaks peamist tunnust:

Peaaegu ükski neist ettevõtjatest ei maksa riigimakse üheski oma ettevõttes alates ajast, mil ta ettevõtte juhatusse astus.
Majandusaasta aruanded jäetakse esitamata.
– Mitte-residentide, sealhulgas ka e-residentide kasutamine tankistidena, mida see skeemitajatele annab?

Puhta äritausta.

– Väidetakse, et probleemse ettevõtte loovutamine libalikvideerijale teoreetiliselt ei vabasta vastutusest. Aga praktiliselt?

Teoreetiliselt võime väita ka seda, et homme paistab päike, kui me pilvepuhurid kasutusele võtame.

Kommentaarid ja hinnangud

Aitäh kommenteerimast! Kommentaar on ülevaatamisel ja avaldatakse kinnitamise järel.
Valukoja tn 8/1

Artikli avaldamisel on antud ettevõtte Krediidiskoor usaldusväärne

Reiting: 5

KUUMAD LOOD:

Soovitame sulle viimaseid uudiseid.

×

EESTI VÕLAUSALDAJATE LIIT storybook

?
Usaldusväärne
23.07.2018
EESTI VÕLAUSALDAJATE LIIT MTÜ

Uus Maksukorralduse seadus – kas maksukohus või maksuülekohus?

Valitsus kiitis heaks Maksukorralduse seaduse muudatused. Edaspidi hakkab maksukoguja...

EESTI VÕLAUSALDAJATE LIIT peavoolumeedias

?
LAADIN VEEL ARTIKLEID LAADIN VEEL ARTIKLEID Laadin.. Laadin..

EESTI VÕLAUSALDAJATE LIIT seosed veebis

Veebisügavustest EESTI VÕLAUSALDAJATE LIIT kohta leiduvad nimed, märk- ja omadussõnad aitavad mõista selle ettevõtte olemust, suhteid, väärtuslikkust või traagikat

EESTI VÕLAUSALDAJATE LIIT viimased sündmused

?
icon

Ettevõtte nime uuendus.

Eelmine nimi oli "EESTI VÕLAUSALDAJATE LIIT MTÜ".
Uus nimi on "EESTI VÕLAUSALDAJATE LIIT".

icon

Juhatuse liikme lisamine.

Juhatuse liige Teet Saluvere (18.01.1967) lisatud ettevõtte juhatusse

icon

Juhatuse liikme eemaldamine.

Juhatuse liige Mattias Nõlvak (13.03.1992) eemaldatud ettevõtte juhatusest

LAADIN VEEL TEATEID LAADIN VEEL TEATEID Laadin.. Laadin..

Soovitame nädala loetumaid lugusid

?
ROHKEM LUGUSID ROHKEM LUGUSID Laadin.. Laadin..

Hinda ja kommenteeri firmat

EESTI VÕLAUSALDAJATE LIIT MTÜ

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga.

Reiting:

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga