Lisa oma ettevõtte lugu Storybooki

Liitu Inforegistriga tasuta. Hakka kasutajaks

EVUL e-residentsuse programmist: hüve kasutajad peaksid selle eest ka maksma!

Eesti Vabariigi president Kersti Kaljulaid ja Eesti e-residentsuse programm esitasid täna Kadrioru Kunstimuuseumis e-residentsuse valget raamatut, mis sisaldab 49 ettepanekut kuidas muuta e-residentsuse programm tulusamaks, mugavamaks ja turvalisemaks.

Üritusest võttis osa ka EESTI VÕLAUSALDAJATE LIIT MTÜ (EVUL) juht Marie Rosin, kelle hinnangul on Eestis juba täna ebamõistlikult palju ettevõtteid, mis riigile mingit väärtust ei loo ning sentigi riigieelarvesse ei panusta. E-residentide loodud ettevõtted võivad paraku taoliste tühjalt tiksuvate äride hulka veelgi suurendada. Seepärast peab tema hinnangul Eesti riigile, kui e-residentsuse programmi algatajale, jääma õigus öelda, mis on hind, mida iga e-residendi ettevõte peab talle garanteeritult aastas maksma.

Olgu selleks siis kas ettevõtlusmaks, solidaarsusmaks, ettevõtluskindlustusmaks vms. Tähtis on, et iga ettevõte maksaks riigile garanteeritud maksu, mis oleks siiski piisavalt väike, et ei tekitaks kellelegi valu, rääkimata investeeringute väljavoolust.  Suure massi puhul saab riik garanteeritud hinda hoida ka madalal.

Ettevõtlusmaks ehk solidaarsusmaks oleks aus Eesti riigi suhtes, mis on võimaldanud e-riigi, e-residendid, e-lahendused ja ettevõtete asutamised minutitega, kuid mitte kellelgi meist ei ole aimu, mis kõige selle ülalpidamine maksab (serveripargid, tarkvara arendused, parandused, uuendused, haldused, inimkapital jne jne)

“Ettevõtlusmaks ehk kõigi ettevõtete solidaarsusmaks oleks aus ka kõigi majanduskeskkonnas toimetavate ettevõtete suhtes. Me kõik teame lugusid OÜ-tamisest. Teame ettevõtjad, kes ei ole eales sentigi riigile makse maksnud. Teame ettevõtjaid, kes tegutsevad korraga kümnetes ettevõtetes, deklareerimata sentigi käivet. Ja me teame ka neid ettevõtjaid, kes järjepideva kohusetundega maksavad riigile ausalt ning kohusetundlikult makse, kuid riigile jääb ikka sellest väheks. Poliitiliste lubaduste raames ähvardavad ausaid maksjaid täiendavad maksud või suuremad maksumäärad. Ettevõtete solidaarsusmaksuga lõpetaksime ära ettevõtjate ebavõrdse kohtlemise ja kõik 280 000 hakkaksid solidaarselt panustama maksude tasumisse,” rääkis Rosin.

Äriregister korda

Rosina sõnul on täna Eestis sürreaalne hulk registrisse kantud ettevõtteid – 280 000 tükki, kellest vaid 20 protsenti maksavad enam vähem mõistlikke tööjõumakse. Sisuliselt 20 protsenti ettevõtetest peavad ülal 80 protsenti ehk kokku 250 000 ettevõtet. Ettevõtete hulk kasvab aastast-aastasse ning “suurpuhastuse korras” likvideeritakse neid Äriregistrist kuhjakaupa sundkustutamise läbi.

Pangakonto asemel ettevõtluskonto

E-residendid saavad küll väga lihtsasti asutada ettevõtteid ja kasutada e-riigi hüvesid, kuid pangakontot avada ei saa, sest Eestis tegutsevad pangad kohaldavad neile ülimalt rangeid nõudeid, mis tulenevad rahapesu tõkestamise alusprintsiibi kinnipidamise kohustusest – tunne oma klienti ehk Know Your Customer. Nõnda ongi juhtunud, et enam kui 70 protsenti  e-residentidest kasutab Eesti pankade asemel välismaiseid teenuseid makseteenuseid ja ligikaudu 90 protsenti e-residentide ettevõtetest, mis on asutatud alates 2015 aastast – ei maksa jooksvalt riiklikke makse.

Seepärast tuleks Rosina hinnangul ajakohastada Eesti pankade ranget kontrollimehhanismi ja laiendada kontrolli kohustust Eesti riigile, näiteks Maksu- ja tolliametile. Selleks võiks kohaldada e-residentidele (ühtlasi ka residentidele, kellel puudub KMKR kohustus) ettevõtluskontot, mis oleks laiendatud piiridega – laekunud sissetulekust broneeritakse 20 protsenti.

 

Kommentaarid ja hinnangud

Aitäh kommenteerimast! Kommentaar on ülevaatamisel ja avaldatakse kinnitamise järel.
Valukoja tn 8-1

Artikli avaldamisel on antud ettevõtte Krediidiskoor usaldusväärne

Reiting: 5

EESTI VÕLAUSALDAJATE LIIT Storybook

EESTI VÕLAUSALDAJATE LIIT peavoolumeedias

?
LAADIN VEEL ARTIKLEID LAADIN VEEL ARTIKLEID Laadin.. Laadin..

EESTI VÕLAUSALDAJATE LIIT seosed veebis

Veebisügavustest EESTI VÕLAUSALDAJATE LIIT kohta leiduvad nimed, märk- ja omadussõnad aitavad mõista selle ettevõtte olemust, suhteid, väärtuslikkust või traagikat

EESTI VÕLAUSALDAJATE LIIT viimased sündmused

?
icon

Ettevõtte nime uuendus.

Eelmine nimi oli "EESTI VÕLAUSALDAJATE LIIT MTÜ".
Uus nimi on "EESTI VÕLAUSALDAJATE LIIT".

icon

Juhatuse liikme lisamine.

Juhatuse liige Teet Saluvere (18.01.1967) lisatud ettevõtte juhatusse

icon

Juhatuse liikme eemaldamine.

Juhatuse liige Mattias Nõlvak (13.03.1992) eemaldatud ettevõtte juhatusest

LAADIN VEEL TEATEID > Laadin.. Laadin..

Soovitame nädala loetumaid lugusid

?
Rohkem lugusid > Laadin.. Laadin..

Hinda ja kommenteeri firmat

EESTI VÕLAUSALDAJATE LIIT MTÜ

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga.

Reiting:

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga