Meedialeht
Vali raport X

EESTI VÕLAUSALDAJATE LIIT MTÜ

Meedialeht ja uudisvoog

5 404 külastajat

52 jälgijat

EVUL e-residentsuse programmist: hüve kasutajad peaksid selle eest ka maksma!

Eesti Vabariigi president Kersti Kaljulaid ja Eesti e-residentsuse programm esitasid täna Kadrioru Kunstimuuseumis e-residentsuse valget raamatut, mis sisaldab 49 ettepanekut kuidas muuta e-residentsuse programm tulusamaks, mugavamaks ja turvalisemaks.

Üritusest võttis osa ka EESTI VÕLAUSALDAJATE LIIT MTÜ (EVUL) juht Marie Rosin, kelle hinnangul on Eestis juba täna ebamõistlikult palju ettevõtteid, mis riigile mingit väärtust ei loo ning sentigi riigieelarvesse ei panusta. E-residentide loodud ettevõtted võivad paraku taoliste tühjalt tiksuvate äride hulka veelgi suurendada. Seepärast peab tema hinnangul Eesti riigile, kui e-residentsuse programmi algatajale, jääma õigus öelda, mis on hind, mida iga e-residendi ettevõte peab talle garanteeritult aastas maksma.

Olgu selleks siis kas ettevõtlusmaks, solidaarsusmaks, ettevõtluskindlustusmaks vms. Tähtis on, et iga ettevõte maksaks riigile garanteeritud maksu, mis oleks siiski piisavalt väike, et ei tekitaks kellelegi valu, rääkimata investeeringute väljavoolust.  Suure massi puhul saab riik garanteeritud hinda hoida ka madalal.

Ettevõtlusmaks ehk solidaarsusmaks oleks aus Eesti riigi suhtes, mis on võimaldanud e-riigi, e-residendid, e-lahendused ja ettevõtete asutamised minutitega, kuid mitte kellelgi meist ei ole aimu, mis kõige selle ülalpidamine maksab (serveripargid, tarkvara arendused, parandused, uuendused, haldused, inimkapital jne jne)

“Ettevõtlusmaks ehk kõigi ettevõtete solidaarsusmaks oleks aus ka kõigi majanduskeskkonnas toimetavate ettevõtete suhtes. Me kõik teame lugusid OÜ-tamisest. Teame ettevõtjad, kes ei ole eales sentigi riigile makse maksnud. Teame ettevõtjaid, kes tegutsevad korraga kümnetes ettevõtetes, deklareerimata sentigi käivet. Ja me teame ka neid ettevõtjaid, kes järjepideva kohusetundega maksavad riigile ausalt ning kohusetundlikult makse, kuid riigile jääb ikka sellest väheks. Poliitiliste lubaduste raames ähvardavad ausaid maksjaid täiendavad maksud või suuremad maksumäärad. Ettevõtete solidaarsusmaksuga lõpetaksime ära ettevõtjate ebavõrdse kohtlemise ja kõik 280 000 hakkaksid solidaarselt panustama maksude tasumisse,” rääkis Rosin.

Äriregister korda

Rosina sõnul on täna Eestis sürreaalne hulk registrisse kantud ettevõtteid – 280 000 tükki, kellest vaid 20 protsenti maksavad enam vähem mõistlikke tööjõumakse. Sisuliselt 20 protsenti ettevõtetest peavad ülal 80 protsenti ehk kokku 250 000 ettevõtet. Ettevõtete hulk kasvab aastast-aastasse ning “suurpuhastuse korras” likvideeritakse neid Äriregistrist kuhjakaupa sundkustutamise läbi.

Pangakonto asemel ettevõtluskonto

E-residendid saavad küll väga lihtsasti asutada ettevõtteid ja kasutada e-riigi hüvesid, kuid pangakontot avada ei saa, sest Eestis tegutsevad pangad kohaldavad neile ülimalt rangeid nõudeid, mis tulenevad rahapesu tõkestamise alusprintsiibi kinnipidamise kohustusest – tunne oma klienti ehk Know Your Customer. Nõnda ongi juhtunud, et enam kui 70 protsenti  e-residentidest kasutab Eesti pankade asemel välismaiseid teenuseid makseteenuseid ja ligikaudu 90 protsenti e-residentide ettevõtetest, mis on asutatud alates 2015 aastast – ei maksa jooksvalt riiklikke makse.

Seepärast tuleks Rosina hinnangul ajakohastada Eesti pankade ranget kontrollimehhanismi ja laiendada kontrolli kohustust Eesti riigile, näiteks Maksu- ja tolliametile. Selleks võiks kohaldada e-residentidele (ühtlasi ka residentidele, kellel puudub KMKR kohustus) ettevõtluskontot, mis oleks laiendatud piiridega – laekunud sissetulekust broneeritakse 20 protsenti.

Kõik artiklid

Teenused

Valdkonna artiklid ja uudisvood

Põllumajandusseltsid / On jälgimise all Ei ole jälgimise all
Muude ettevõtjate organisatsioonide tegevus / On jälgimise all Ei ole jälgimise all
Loomeliitude tegevus / On jälgimise all Ei ole jälgimise all
Muude kutseorganisatsioonide tegevus / On jälgimise all Ei ole jälgimise all
Ametiühingute tegevus / On jälgimise all Ei ole jälgimise all