Lisa oma ettevõtte lugu Storybooki

Inforegistriga liitumine on tasuta. Hakka kasutajaks

Kas e-residendid on tühi töö ja vaimu närimine?

Kui esimesed e-residendid tulid, siis tundus, et nüüd on õnn jõudmas meie õuele, taevas Eesti kohal on edaspidi iga päev kirkalt sinine ning õuntele lisaks võib puuladvast tulevikus korjata ka kullakange. Täna võib seevastu jääda mulje, et iga viimane kui e-resident on paras suller, kes vaid pettuse punumiseks on ennast Eestis arvele võtnud. Milline on siis tegelikkus?

Tõde on kindlasti kusagil vahepeal. Selle otsimiseks vaatasime, kuidas e-residentide juhitud ettevõtted on ennast seni Maarjamaal üleval pidanud. Rõõmuga peab märkima, et tulemused ei ole teps mitte nii nutused, kui võiks karta.

E-residentide programm sai alguse 2015. aastal ning paljud neist, kes on endale selle moeka tiitli võtnud, tegutsesid Eestis ka varem. Mõned e-residendid on jälle tulnud Eestisse juba tegutsevaid väärikaid firmasid juhtima. Näiteks NORTAL AS-i juhatuses lööb kaasa e-resident Neringa Narbutienė, kes kindlasti teeb tublisti tööd, aga kogu Nortali edu ei saa vast tema arvele kirjutada.

Milline on tegelik seis?

Vaatasime e-residentidest juhatuse liikmetega ettevõtete numbritele otsa ja toome siin ära lühikese ülevaate. Selguse huvides lõime saadud tulemused kaheks: vaadatud on nii kõikide e-residentide juhitud ettevõtete käitumist kokku kui ka eraldi neid firmasid, mis on tegutsema asunud alates 2015. aastast (ehk ligikaudu alates e-residentsuse programmi käivitamisest).

Lõpliku otsuse, kas e-residentsusest on olnud rohkem kasu või kahju, jätame lugeja enda teha.

2017. aasta jooksul maksid need ettevõtted, mille juhatuses on ka e-residente, riiklikke makse 162 miljoni euro eest. Kui vaadata ainult ettevõtteid, mis on hakanud käibemaksukohuslaseks alates 2015. aastast, on panus oluliselt väiksem. Taolised firmad tõid riigikassasse vaid 15 miljonit eurot. Võrdluseks, et EESTI ENERGIA AS on sama palju maksudeks välja käinud ainuüksi selle aasta esimese kolme kuuga.

Kõikide e-residentide juhitud firmade käive oli eelmisel aastal 760 miljonit, alates 2015. aastast tegutsema asunud ettevõtetel aga 322 miljonit eurot. Siin on aluseks võetud Maksu- ja Tolliametile esitatud deklaratsioonid. Kui saavad esitatud 2017. aasta majandusaasta aruanded, võivad need numbrid veel muutuda, kuid suurusjärk on igatahes muljetavaldav.

e-Mädaõunad

Tõsi, sekka on sattunud ka mädaõunu. Kõikide e-residentide käe all tegutsevate ettevõtete maksuvõlg oli selle aasta aprilli seisuga 2,8 miljonit eurot ja võlad teistele ettevõtetele olid 157 369 eurot. Pärast 2015. aastat tegutsema asunud ettevõtetel oli maksuvõlgu II kvartali alguses kokku 0,7 miljonit eurot ning tasumata arveid 55 477 eurot.

Patuseid tegelasi on aga vaid murdosa. E-residente, kes Eestis ettevõtteid juhivad, oli aprillis rohkem kui 5 000. Neist vaid 13 pidid tunnistama, et nende juhitud ettevõtetes on mõni arve jäänud tasumata. Maksuvõlaga oli asi veidi kehvem – 84 e-residenti olid oma juhitavate ettevõtetega Maksu- ja Tolliametile võlgu jäänud igaüks rohkem kui 100 eurot.

Tuntuimad võlglaste seast on korduvalt ka meediast läbi käinud. Staartankist Erza Jane Maranda Gasoc on lükatud rohkem kui 100 firma etteotsa, mille maksuvõlg oli aprillis kokku 1,1 miljonit eurot. Muretult on ta enda omaks tunnistanud ka 59 000 euro jagu võlgu teistele firmadele. See filipiinlanna on juba oma e-residendi staatusest ilma jäänud, juhikohal passib ta aga paraku edasi.

Jann Leigh Javellana Lope oli aprillis rohkem kui 40 siinse firma juht. Tema ohjatud äridel oli  maksuvõlgu kokku 0,8 miljonit euro eest ning maksmata arveid 44 000 euro väärtuses. Nii Gasoci kui ka Lope võlad on kokku keeratud ammu enne seda, kui nad Eesti olemasolust üldse midagi teadsid. Kohustusi on neile aga väga mugav kaela määrida, sest võlgu kustutama ei asu nad niikuinii.

Maksuvõlglaste äraspidises edetabelis on endale koha välja teeninud ka Jukka Sakari Pykäläinen, kes kolme firma juhina on kogunud maksuvõlga 181 740 eurot. Üks tema ettevõtetest on tänaseks likvideerimisel ning seal on ohjad haaranud ajutine pankrotihaldur likvideerija ülesannetes. Erinevalt filipiinlastest on Pykäläinen vist ikka ise oma murede põhjuseks.

Mis äri e-residendid ajavad?

Nagu aimata võis, on e-residendid kõige innukamalt loonud ettevõtteid, mis toimetavad info ja sidevaldkonnas – taolisi leidsime pea 2000. Populaarsed tegevusalad olid ka tehnika ja teadus ning kaubandus. Erilise ükskõiksusega on e-residendid suhtunud aga võimalusse tegutseda mäetööstuse või kanalisatsiooni alal.

Neid tulemusi peab aga võtma teatava skepsisega, sest kõik ettevõtted ei ole oma tegevusvaldkonda ära märkinud ning kui see on ka kirja pandud, siis pole kellelgi suuremat kohustust just ja ainult märgitud alal tegutseda. Mõnikord võib näiteks juhtuda, et üks ettevõte pakub korraga õigusnõustamist ja müüb köögivilju. Mine võta kinni!

 

Loe edasi allpool ülevaadet töötajate hulga ja tasutud maksude kohta ning vaata kokkuvõtvat tabelit artikli lõpus.

 

Kommentaarid ja hinnangud

Aitäh kommenteerimast! Kommentaar on ülevaatamisel ja avaldatakse kinnitamise järel.
Teguri 37B

Artikli avaldamisel on antud ettevõtte Krediidiskoor usaldusväärne

Reiting: 5

KUUMAD LOOD:

Soovitame sulle viimaseid uudiseid.

×

Kui palju inimesi e-residentide juures töötab?

Kõige suurema töötajate arvuga on maksuametilt saadud andmete alusel WOLT EESTI OÜ, kus tänaseks on tööl juba üle 700 inimese. Suur osa selle ettevõtte töötajaid sõidavad jalgrattal mööda linna ja toovad mugavatele ja näljastele toitu kätte.

MANPOWER OÜ-s ja GENIUS SPORTS SERVICES EESTI OÜ-s on ametis üle 300 inimese. NORTAL AS -is on palgalisi 286. Pärast 2015. aastat hoo sisse saanud firmadest väärivad siin märkimist SAULE IT SERVICES OÜ ja IF P&C INSURANCE LTD (PUBL) EESTI FILIAAL FIL.

Ühtekokku töötas eelmise aasta lõpu seisuga e-residentide juhitud ettevõtetes rohkem kui 14 000 inimest. Tööjõumaksudeks maksti ühe inimese kohta kõikides e-residentide juhtud ärides keskmiselt 623 eurot kuus. E-residentide juhitud firmades, mis on tegutsema hakanud pärast 2015. aastat, on numbrid vähem roosilised ning ühe inimese kohta maksti tööjõumakse 385 eurot.

Tööjõumaksude põhjal palga arvutamine nõuab sellest aastast vist vähemalt magistrikraadi, seda enam, et ettevõtetes on tööl väga erineva palgavaldkonna inimesi alates programmeerijatest, lõpetades toidukulleritega, kelle maksukoormus ju erineb. Kuid siiski julgeme midagi e-residentide juhitud firmades makstava keskmise palga kohta väita ja ütleme, et see on samas suurusjärgus Eesti keskmise palgaga ning alates 2016. aastast tegutsema asunud ettevõtetes Eesti keskmisest veidi väiksem.

TOP 5 E RESIDENTIDEST TÖÖANDJAT

Näita ennast Inforegistris – ainult sihitud vaatajad

Tublimad maksumaksjad e-residendid

Tubli maksumaksjana väärib ära märkimist näiteks Jan Arthur Svendseni, kes on on koos kaaslastega STAYCOOL OÜ juht. Mainitet veebikasiino maksis eelmise aasta jooksul makse 1,3 miljoni euro jagu. Nataliia Ulitina on SAULE IT SERVICES OÜ juhina riigikassasse jätnud 0,9 miljonit eurot ning Volodymyr Arenti juhitud ESTIN TRADING COMPANY OÜ panustas eelmisel aastal Eesti riigi eelarvesse 0,6 miljonit eurot. Kõik need firmad on hakanud käibemaksukohuslaseks pärast 2015. aastat.

E-residentidest, kes juhivad juba enne 2015. aastat toimetanud ettevõtteid, olid kõige tublimad näiteks Gundars Ruža, kes on erinevate Møller Auto nimega seotud ettevõtete juhatuses, Neringa Narbutienė, kes on NORTAL AS-i eesotsas ning Jan Anton Ludwig Söderström, kes on UNITED MOTORS AS-i juhatuse liige.

E RESIDENT maksud

Kellega sina täna äri ajad? Vaata Inforegistrit

E RESIDENT maksuvõlg

Kokkuvõte

Täna e-resident juhatuses kõik ettevõtted kokku alates 2015 tegutsevad (KMKR) ettevõtted
e-residente juhatuse liikmeid (isikuid) 5 853
Töötajaid 2017 a >12 000 >2000
 Ettevõtteid tk  6 262 5 031
 Riiklikke makse tasutud 2017 a 162 miljonit € 15 miljonit €
 Deklareeritud  käive 2017 a 760  miljonit €  322 miljonit €
 Maksuvõlg aprillis 2018 2,8  miljonit € 0,16  miljonit €
 Võlad teistele ettevõtetele aprillis 2018 0,7  miljonit € 0,06  miljonit €

REGISTER OÜ storybook

?

REGISTER OÜ peavoolumeedias

?
LAADIN VEEL ARTIKLEID LAADIN VEEL ARTIKLEID Laadin.. Laadin..

REGISTER OÜ seosed veebis

Veebisügavustest REGISTER OÜ kohta leiduvad nimed, märk- ja omadussõnad aitavad mõista selle ettevõtte olemust, suhteid, väärtuslikkust või traagikat

REGISTER OÜ viimased sündmused

?
icon

REGISTER OÜ

22.12.2019

Juhatuse liikme eemaldamine.

Juhatuse liige Mattias Nõlvak (13.03.1992) eemaldatud ettevõtte juhatusest

icon

REGISTER OÜ

09.12.2019

Juhatuse liikme lisamine.

Juhatuse liige Silver Park (20.04.1988) lisatud ettevõtte juhatusse

icon

REGISTER OÜ

09.12.2019

Juhatuse liikme lisamine.

Juhatuse liige Teet Saluvere (18.01.1967) lisatud ettevõtte juhatusse

LAADIN VEEL TEATEID LAADIN VEEL TEATEID Laadin.. Laadin..

Storybook soovitab

REGISTER OÜ
Registrikood: 11735006

Soovitame nädala loetumaid lugusid

?
ROHKEM LUGUSID ROHKEM LUGUSID Laadin.. Laadin..

Hinda ja kommenteeri firmat

REGISTER OÜ

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga.

Reiting:

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga