Lisa oma ettevõtte lugu Storybooki

Liitu Inforegistriga tasuta. Hakka kasutajaks

Korruptsioonivaba Eesti on võimalik

Palju on räägitud korruptsioonivastases võitluses teadlikkuse parandamisest ja eetika juurutamisest ühiskonnas, mis aga kumbki pole tulemusi andnud. Vastupidi –  Korruptsioon ja pettuste osakaal on Eestis tõusuteel. Nii selgus eelmisel aastal  EY pool korraldatud Eesti avaliku- ja erasektori juhtide seas läbi viidud pettuseriskide küsitlusest. Õnnestus minulgi sellele üsna põhjalikule küsitlusele tol korral oma panus anda.

Eetiliste tõekspidamiste juurutamine on kasutu

Teadlikkust võime ju tõsta ja püüda eetilisi tõekspidamisi ühiskonnas juurutada, kuid tõde on selles, et kuna korruptsiooni ehk kõlberüüste kuriteos puudub üldjuhul kannatanu, sest mõlemad osapooled teenivad tehingust hüve. Siis niikaua, kui mängus on isiklik kasu – ei muutu maailmas mitte midagi.

Juhtumid, mis päevavalgele tulevad, on pigem tingitud asjaolust, et üks osapool ei rahuldu saadava kasuga või on kasul liiga kõrge hinnasilt küljes.

Kõlberüüste avaldub nii avalikus, era- kui kolmandas sektoris, kuigi meie ühiskonnas peetakse seda valdavalt avaliku sektori nähtuseks. Kolmandas sektoris, avaldub see näiteks riiklike või Euroopa Liidu toetuste saamisel. Toetused, mis peaks kandma eesmärki muuta ennast konkurentsivõimelisemaks, on asendunud täiesti uue ärimudeliga – toetussõltuvusega ehk harjumuspärase subsideerimisega, mis ei ole midagi muud, kui elujõuetute ettevõtete pidev rahasüstidega turgutamine. Süsti saamiseks mõeldakse välja püramiide ja skeeme.

Kõlberüüste juhtumite tuvastamiseks piisab vaid ühest lihtsast otsusest

Eesti korruptsioonivabaks muutmiseks ei ole tarvis kulutada miljoneid ega palgata päästearmeed. Pole ka tarvis end petta illusioonidega, et mõjutame inimesi hüvedest loobuma.

Tarvis on vaid ühtainust otsust – Otsust avalikustada kõik avaliku sektori masinloetavad e-arved.  Avaliku sektori avaandmetena kättesaadavad e-arved ei ole pelgalt kahe osapoole tehing vaid avalik tehing, mis peab olema kohane avalikule sektorile  – AVALIK aruandlus.

Inforegistri andmeteadlaste tiim on arendanud välja töötava mehhanismi kõlberüüste tuvastamiseks ja ennetamiseks nii avalikus kui erasektoris.

Allolev illustratsioon toob välja isikute, firmade ja tehingute võrgustiku mustri, mille tulemus on saadud sotsiaalsete võrgustike analüüsimise tehnikaid ja meetodeid testides. Pannes kokku seosed organisatsioonide, töötajate, omanike, juhtide ja arvete vahel, on kõlberüüste juhtumeid on väga lihtne tuvastada nii avalikus kui ka erasektoris.

• Hakka Inforegistrit kasutama!

Kommentaarid ja hinnangud

Aitäh kommenteerimast! Kommentaar on ülevaatamisel ja avaldatakse kinnitamise järel.
Valukoja 8

Artikli avaldamisel on antud ettevõtte Krediidiskoor usaldusväärne

Reiting: 5

KUUMAD LOOD:

Soovitame sulle viimaseid uudiseid.

×

Inforegiser.ee Korruptsioonijuhtumi Analuusi Naide Madis Helm (1)

Joonise juhtum tuleneb elust enesest, mis kirjeldab Madis Helmi lugu, kus ta Keskkonnaministeeriumis töötades aitas suunata hankeid teisele ettevõtjale. Joonis näitab fakte ja seoseid, mis firmade, juhatuse liikmete, omanikuseoste ja avalike hangete andmete kaudu mudelist välja tulid ja mis võimaldab lihtsasti prognoosida kahtlaseid tehinguid võrgustiku osapoolte vahel.

Seda suunda arvestame ka uue Inforegistri väljatöötamisel, kus saab olema eriline rõhk inimeste ja firmade lugude rääkimisele veebis leiduvate andmete toel  ja millega Inforegister on liikumas ka välisturgudele.

Kõikide korruptsioonijuhtumite tuvastamiseks piisaks vaid ostuarvete infost

Juhtum joonisel näitas, et kõlberüüste tuvastamine ongi täpselt nii lihtne, nagu on üks sõrmenips!

Kui avaliku sektori ostuarved oleksid masinloetaval kujul kättesaadavad avaandmetena, oleksid kõik korruptsioonilood ühe päeva jooksul kõigi meie laual. See tekitaks ilmselgelt totaalse kaose Eesti riigis. Kui aga mõelda nii, et liigume siis puhtalt lehelt ja avalikustame kõik tulevased korruptsioonilood, siis piisaks vaid mõnest õpetlikust loost, mis välistaks edasiste kokkumängude sõlmimist, sest ei ole ju mõtet valetada, kui vale tuleb välja.

Avaliku sektori arvete maht on suurusjärgus  1,9 miljonit arvet aastas (riik- 0,36 mln (19%), KOV – 1,14 mln (60%) ja muud – 0,4 mln (21%) ja ettevõtteid, kes teostavad avaliku sektoriga arveldusi, on kokku ligikaudu 45 000 ettevõtet.

Eesti majanduses tervikuna on aasta jooksul väljastatud arvete mahuks ligikaudu 60 miljonit arvet, millest ligikaudu pooled, et 30 miljonit on juriidiliste isikute vahelised arveldused. Anna meile teada, kui olete huvitatud oma organisatsioonis korruptsiooni tuvastamisest.

Eesti Võlausaldajate Liit esitab avaliku sektori e-arvete avaandmetena kättesaadavaks muutmise ettepaneku ka Justiitsministeeriumile ja selle kohta kuuleb uusi uudised juba uutes artiklites.

Jääme lootma, et digiarengus Euroopa esikümnesse paigutuv Eesti, mis on avaandmete kättesaadavuse poolest viimaste seas, saab e-riigi läbipaistvusega kätte vähemalt ühe auhinnalise koha, milleks on korruptsioonivaba Eesti!

REGISTER OÜ storybook

?

REGISTER OÜ peavoolumeedias

?
LAADIN VEEL ARTIKLEID LAADIN VEEL ARTIKLEID Laadin.. Laadin..

REGISTER OÜ seosed veebis

Veebisügavustest REGISTER OÜ kohta leiduvad nimed, märk- ja omadussõnad aitavad mõista selle ettevõtte olemust, suhteid, väärtuslikkust või traagikat

REGISTER OÜ viimased sündmused

?
icon

REGISTER OÜ

23.12.2019

Juhatuse liikme eemaldamine.

Juhatuse liige Mattias Nõlvak (13.03.1992) eemaldatud ettevõtte juhatusest

icon

REGISTER OÜ

10.12.2019

Juhatuse liikme lisamine.

Juhatuse liige Silver Park (20.04.1988) lisatud ettevõtte juhatusse

icon

REGISTER OÜ

10.12.2019

Juhatuse liikme lisamine.

Juhatuse liige Teet Saluvere (18.01.1967) lisatud ettevõtte juhatusse

LAADIN VEEL TEATEID LAADIN VEEL TEATEID Laadin.. Laadin..

Storybook soovitab

0.01
REGISTER OÜ
Registrikood: 11735006

Soovitame nädala loetumaid lugusid

?
ROHKEM LUGUSID ROHKEM LUGUSID Laadin.. Laadin..

Hinda ja kommenteeri firmat

REGISTER OÜ

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga.

Reiting:

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga