Meedialeht
Vali raport X

REGISTER OÜ

Meedialeht ja uudisvoog

119 743 külastajat

191 jälgijat

Korruptsioonivaba Eesti on võimalik

Palju on räägitud korruptsioonivastases võitluses teadlikkuse parandamisest ja eetika juurutamisest ühiskonnas, mis aga kumbki pole tulemusi andnud. Vastupidi –  Korruptsioon ja pettuste osakaal on Eestis tõusuteel. Nii selgus eelmisel aastal  EY pool korraldatud Eesti avaliku- ja erasektori juhtide seas läbi viidud pettuseriskide küsitlusest. Õnnestus minulgi sellele üsna põhjalikule küsitlusele tol korral oma panus anda.

Eetiliste tõekspidamiste juurutamine on kasutu

Teadlikkust võime ju tõsta ja püüda eetilisi tõekspidamisi ühiskonnas juurutada, kuid tõde on selles, et kuna korruptsiooni ehk kõlberüüste kuriteos puudub üldjuhul kannatanu, sest mõlemad osapooled teenivad tehingust hüve. Siis niikaua, kui mängus on isiklik kasu – ei muutu maailmas mitte midagi.

Juhtumid, mis päevavalgele tulevad, on pigem tingitud asjaolust, et üks osapool ei rahuldu saadava kasuga või on kasul liiga kõrge hinnasilt küljes.

Kõlberüüste avaldub nii avalikus, era- kui kolmandas sektoris, kuigi meie ühiskonnas peetakse seda valdavalt avaliku sektori nähtuseks. Kolmandas sektoris, avaldub see näiteks riiklike või Euroopa Liidu toetuste saamisel. Toetused, mis peaks kandma eesmärki muuta ennast konkurentsivõimelisemaks, on asendunud täiesti uue ärimudeliga – toetussõltuvusega ehk harjumuspärase subsideerimisega, mis ei ole midagi muud, kui elujõuetute ettevõtete pidev rahasüstidega turgutamine. Süsti saamiseks mõeldakse välja püramiide ja skeeme.

Kõlberüüste juhtumite tuvastamiseks piisab vaid ühest lihtsast otsusest

Eesti korruptsioonivabaks muutmiseks ei ole tarvis kulutada miljoneid ega palgata päästearmeed. Pole ka tarvis end petta illusioonidega, et mõjutame inimesi hüvedest loobuma.

Tarvis on vaid ühtainust otsust – Otsust avalikustada kõik avaliku sektori masinloetavad e-arved.  Avaliku sektori avaandmetena kättesaadavad e-arved ei ole pelgalt kahe osapoole tehing vaid avalik tehing, mis peab olema kohane avalikule sektorile  – AVALIK aruandlus.

Inforegistri andmeteadlaste tiim on arendanud välja töötava mehhanismi kõlberüüste tuvastamiseks ja ennetamiseks nii avalikus kui erasektoris.

Allolev illustratsioon toob välja isikute, firmade ja tehingute võrgustiku mustri, mille tulemus on saadud sotsiaalsete võrgustike analüüsimise tehnikaid ja meetodeid testides. Pannes kokku seosed organisatsioonide, töötajate, omanike, juhtide ja arvete vahel, on kõlberüüste juhtumeid on väga lihtne tuvastada nii avalikus kui ka erasektoris.

• Hakka Inforegistrit kasutama!

Kõik artiklid