Meedialeht
Vali raport X

KREEDIX OÜ

Meedialeht ja uudisvoog

52 766 külastajat

112 jälgijat

KREEDIX OÜ: Pankrotihalduri institutsioon vajab kiiresti reformi!

Pankrotihalduri olemasolu mõte majanduse arengu kontekstis võiks olla päästa veel mis päästa annab. Täna aga tekib küsimus, et kelle jaoks ta päästab? Võiks ju arvata, et ikka nende jaoks, kellele pankrotipesa võlgu on jäänud ja et ühe ettevõtte probleemid ei veaks põhja ka teisi? Reaalse elu varal näeme sootuks vastupidist – pankrotihaldur õigustab olukorda, kus võlgnik tassis minema ettevõtte raha ja vara, millest oleks saanud võlgu maksta. Ning laiutab koos võlgnikuga käsi: „no ei ole ju midagi võtta siit!?“.

KREEDIX OÜ aga teab, et võtmiseks oleks alust küll, kuid paraku pingutused selle nimel on vähesed kui mitte öelda olematud. Vaid mõni aeg tagasi harutasime lahti pankrotipesa tühjaks kantimise loo, mille kohta saadud pankrotihalduri kommentaar ühel korralikul võlahalduril karvad turri ajab (sealsamas artiklis):

Nõudeavaldus ei olnud nõuetele vastav s.t oli koostatud asjatundmatult ehk ei olnud esitatud elementaarseid asjaolusid sellest, millest nõue tuleneb (teenuse osutamine, kauba müük vms) ega tõendeid selle kohta, et võlgnik on tellitud kaupa või teenust saanud.“, väidab pankrotihaldur Magnus Braun oma vastuses Inforegistri ajakirjaniku küsimusele.

Pankrotihalduri tegevusetus nüüd päevavalgel

Tõe huvides avalikustab 15 aastase eduka tegutsemise kogemusega KREEDIX OÜ nüüd sellesama pankroti ja -halduriga maha peetud võitluse üksikasjad soovijatele, et näidata: kõik tõendusmaterjalid on esitatud ning jääb mulje, et hoopis vaid KREEDIX OÜ panuse tõttu suutis pankrotihaldur üldse mingeid varasid üles leida. Lühike kokkuvõte toimunust on selline:

KREEDIX OÜ esindab kokku 7 petta saanud võlausaldaja nõudeid, mis koos viivistega moodustavad kogusummas ligikaudu 200 000 eurot. Kõik nõuded tõendati seadusele vastavalt, detailsete nõuete alusdokumentidega, sh ka digiallkirjastatud saatelehtedega. mida on ühtekokku 350 tükki. Selle suure töö tulemust hoolimata viskas pankrotihaldur nõuded menetlusest välja…

Huvilistel on kõigi materjalidega võimalik tutvuda, sealjuures ka pankrotihalduril mälu värskendamiseks:

KÜSIN INFOT

Kas pankrotihaldur varjas toimuvat? Pankrotihaldur ei teinud koostööd, ei vastanud KREEDIX OÜ kirjadele ega järelepärimistele. Viimane nõuete kaitsmise koosolek korraldati nii, et pankrotitoimkonna liikmeid, mh pankroti algatajat, kes maksis haldurile nn. töötasu, sellest ei teavitatud. Jah, selleks pole küll seaduslikku kohustust, kuid võiks olla ju vähemalt mingigi viisakus? Viisakust aga ei kasutata siis, kui eesmärk on hoopis vaikselt „tülikatest“ võlausaldajatest vabaneda…

Ärikeeld aitaks, aga sellega ei tegeleta

  • Miks ei ole kriminaalasja algatatud endise juhatuse liikme suurejoonelise rahade kantimise eest, millega ta saaks ärikeelu?

KREEDIX tegi küll vastava ettepaneku, kuid haldur ei võtnud vaevaks. Ärikeelu rakendamisel saaks ettevõtte pankrotti ajanud Marjapuu ehk selge sõnumi, et see mis ta tegi, ei ole ei moraalselt õige ega Eesti ettevõtluses aktsepteeritav. Hetkel toimetab ta aga üsna samamoodi edasi. Seda põhjusel, et hoolimata tasumata võlgnevustest oli võlgade 5-kordse summa ehk ligi miljoni euro üle kandmine oma teistesse ettevõtetesse ilma igasuguse selgutuseta pankrotihalduri hinnangul igati aktsepteeritav.

  • Miks ei ole kriminaalasja algatatud tänase, tankistist juhatuse liikme osas, kes võiks ja peaks saama ärikeelu?

Ärikeelu saaks rakendada juba ainuüksi selle eest, et raamatupidamise dokumendid on haihtunud ja antud juhul on pankrotistunud ettevõtte juht eelnevalt teinud ettevõttest välja majandusaasta aruandes kajastamata rahaülekandeid. Vastust neile küsimustele ei paista kusagilt ja KREEDIX OÜ oma pea 15 aastase tegutsemise jooksul ei ole veel näinud tankisti, kes põhjas ettevõtte „kadunud“ raamatupidamise üles leiaks.

Milleks pidada ülal hambutut ja kulukat pankrotimenetlust?

Tänases olukorras, kus pankrotihalduri tasu on seaduse järgi pealtnäha nagu otseses seoses pankroti efektiivsusega ehk tasutud saab haldur vaid nendelt summadelt, mis on tema töö tulemusena pankrotistuvale ettevõttele saadud. Haa! Aga samas ei ütle seadus, et tasu saab pankrotihaldur kätte vaid siis, kui oma raha on kätte saanud esmalt võlausaldajad!

  • Millisel juhul hakkaksid meil pankrotid võlausaldajate jaoks vast oluliselt edukamalt ja kiiremini lõpule jõudma. ?
  • Täna aga seda seost ei ole ning õhku jääb võimalus, et mõni pankrotihaldur ei ole motiveeritud võlausaldajaid aitama. Sel juhul, milleks pankrotihaldurit üldse pidada, kui tema töö peavad ära tegema võlausaldajad?

Tänane olukord võimaldab võlglasel sama mustrit korrata lugematu arv kordi, kui tal on selleks piisavalt madal või olematu moraalilävi. Antud juhul on ka 1 kord juba liiga palju ning riigi suutmatus seda vältida, toetab hoopis põrandaalust äri. Sest on ju siililegi selge, et kui keegi teeb ise või aitab teisel isikul ettevõtet „tühjaks teha“ või põhja lasta, ei tee ta seda kindlasti mitte tasuta (sest on õhkõrn võimalus karistada saada) ning tema risk tuleb talle kuidagi hüvitada.

KREEDIX küsib nüüd otse: kes ja kui palju kõnealusest ettevõttest välja kanditud rahast oma taskusse panid, aidates kas oma tegevuse või tegevusetusega antud juhul nii võlausaldajate kui riigi petmisele kaasa? Miks õigustab pankrotihaldur võlgniku seadusevastast tegutsemist? Kui pankrotihalduri institutsioon toimiks korralikult, ei oleks meil enam ühtki tankisti, sest enamik neist oleksid ärikeeluga. Kuniks on olemas nõudlus, tuleb muuta võimatuks tankismiteenuse osutamine.

Raha on olemas, aga justkui peegli taga

Ligi 200 000 eurot teistele ettevõtetele võlgu oleval Marjapuul on raha tegelikult olemas, seesama raha, mille ta enne SOLOTEKS TRANS OÜ põhja laskmist oma teistesse ettevõtetesse kõrvaldas. Kes peaks selle nüüd välja nõudma ja võlausaldajatele kohale tooma?

Meie arvame, et see on riigi kohustus. Selle riigi, mis on niisugused skeemitamised võimalikuks muutnud ja võlausaldajad antud juhul täiesti kaitsetusse olukorda jätnud. Needsamad võlausaldajad, kelle maksuraha riik ilma „aitäh!“ ütlemata vastu võtab ja mille arvelt ka maksuvõlglased oma lapsi koolitavad, teedel naastrehvidega ringi vuravad ja ühiseid hüvesid kasutavad, ise sinna panustamata.

Pane seljad KREEDIX’iga kokku, kui ka Sinul on nõudeid mõne võlglasest ettevõtte suhtes. Mida varem tegutseda, seda suurem on lootus raha tagasi saada.

TEAVITA VÕLGLASEST

Kõik artiklid

Haldustegevused

Valdkonna artiklid ja uudisvood

Inkassoteenus / On jälgimise all Ei ole jälgimise all
Büroohaldus ja sekretäriteenus / On jälgimise all Ei ole jälgimise all
Muud büroo abitegevused / On jälgimise all Ei ole jälgimise all
Kõnekeskuste tegevus / On jälgimise all Ei ole jälgimise all
Nõupidamiste ja messide korraldamine / On jälgimise all Ei ole jälgimise all