Meedialeht
Vali raport X

MAKSU- JA TOLLIAMET

Meedialeht ja uudisvoog

4 569 külastajat

91 jälgijat

Maksuamet puistas ehitusettevõtteid Lääne-Virumaal

MAKSU- JA TOLLIAMET (MTA) töötajad külastasid novembris seitset Lääne-Virumaa ehitusobjekti, kus töötas 37 äriühingut. Kõigis seitsmes äriühingu puhul kahtlustab amet ümbrikupalga maksmist.

Kokku kontrolliti 76 inimese registreeringut töötajate registrisse. Registreerimata oli neist kolm, kellest üks oli äriühingu juhatuse liige.

MTA maksuauditi üksuse juht Külli Koidumäe tuletab meelde, et ka juhatuse liige, kes osaleb aktiivselt äriühingu tegevuses, mille tagajärjel tekib ettevõttel kasum, peab olema registreeritud töötamise registris. „Nõustasime ühe äriühingu juhatuse liiget, kelle avastasime ehitusel töötamast. Ei ole vahet, kas olla juhatuse liige või mitte, tööd tehes ja sellelt tasu saades, tuleb ennast ka registreerida ja palgalt maksud tasuda,“ ütles Koidumäe.

Inforegistri andmetel on Lääne-Virumaale registreeritud 551 ehitusettevõtet, kus on ühtekokku palgal 2 132 inimest. Keskmine töötasu oli selle aasta III kvartalis kõige suurem  1 töötajaga AMALVI OÜ-s, kus keskmine brutopalk oli 9 080 eurot kuus. Kui vaadata aga ettevõtteid, kus oli tööl vähemalt 10 inimest, oli töötasu kõige parem 237 töötajata EESTI TEED AS-is, kus keskmine brutokuupalk oli 1 845 eurot.

Ametlikult on töötajate arvelt III kvartalis sotsiaalmaksu tasunud 407 Lääne-Virumaa ehitusettevõtet. Vähemalt miinimum palka suutsid oma töötajatele tasuda aga vaid 225 ehituses alal tegutsevat äriühingut, see tähendab, et pea 200 äri on hakkama saanud väga kasinate tööjõukuludega. Näiteks 6 töötajaga  FURNIFLEX OÜ on brutopalka maksnud vaid 55 eurot kuus. Sama kasina palgaga pidid leppima ka näiteks GSGROUP OÜ 8 töötajat.

„Ümbrikupalga kahtlusega ettevõtted on need, kus palgatase on oluliselt madalam kui tegevusvaldkonna keskmine piirkonnas. Ümbrikupalga kahtlusega ettevõttetega tegeleme edasi ja pöörame tähelepanu sellele, et töötajate palgad saaksid deklareeritud ning maksud nendelt õiges mahus tasutud. Äriühingute suhtes alustatud menetlused selgitavad välja nende tegeliku maksukohustuse,“ lisas Koidumäe. Inforegistri andmetel oli keskmine brutopalk kõigis Lääne-Virumaa ehitusettevõte peale III kvartalis 857 eurot kuus.

„Samuti peab töötaja aru saama, et ümbrikupalka teadlikult vastu võttes langeb vastutus ka talle. Kui töötaja palgalt on maksud tasumata, tuleb tal endal tasumata tulumaks deklareerida füüsilise isiku tuludeklaratsioonis,“ rõhutas Koidumäe.

MTA eesmärk on ümbrikupalga saajate osakaalu vähendada 2021. aastaks 4 protsendini. Selleks jätkab amet ümbrikupalkade maksmise ja käibe varjamise tuvastamiseks vaatlusi üle Eesti.

Kui tööandja puikleb vastu ja ei taha ametlikult palka maksta, siis anna sellest teada.

Kõik artiklid

Avalik sektor

Valdkonna artiklid ja uudisvood

Rahanduspoliitika tegevused / On jälgimise all Ei ole jälgimise all
Täitevorganite tegevus / On jälgimise all Ei ole jälgimise all
Statistika tegevused / On jälgimise all Ei ole jälgimise all
Valla- ja linnavalitsuste tegevus / On jälgimise all Ei ole jälgimise all
Riigi haldustegevus / On jälgimise all Ei ole jälgimise all