Lisa oma ettevõtte lugu Storybooki

Liitu Inforegistriga tasuta. Hakka kasutajaks

Marie Rosin ütleb Pärnu raamatupidamiskonverentsil: viga on tõsine siis, kui see teeb kellelegi haiget

Pärnu Raamatupidamiskonverentsil arutleti tänavu selle üle, kellele üldse on tarvis majandusaasta aruandeid ning kas neis esitatud andmeid tasub uskuda. Eesti Võlausaldajate Liidu juht Marie Rosin ütleb, et asi läheb tõsiseks siis, kui vigased aruanded hakkavad kellelegi teisele haiget tegema.

Paraku ei esita viiendik Eestis tegutsevaid ettevõtteid majandusaasta aruandeid. Paljud väiksemad firmad panevad midagi küll aruandesse kirja, kuid ei võta seda kohustust ja esitatud numbreid liiga tõsiselt. Lisaks on ettevõtjaid, kes esitavad sihilikult eksitavaid numbreid.

Rosin tõi näite, et kui ettevõtja jääb äripartneritele sadu tuhandeid eurosid võlgu ning kannab miljoni euro jagu raha oma teistele ettevõtetele, mis ei esita aruandeid üldse või panevad kirja ainult rea nulle, on kuri karjas. Taoline probleemne ettevõtja võib aga kohe uue äriga algust teha või osaleda riigihangetel ning teda ei takista miski. Rahast ilma jäänud võlausaldajad peavad aga toimuvat võimetult pealt vaatama.

Palju ettevõtteid, vähe aruandeid

„Täna on tavaline see, et ühel ettevõtjal on kümneid firmasid ja ta justkui tegeleb nende kõigiga, aga kusagil on ju inimlikud piirid. Me keegi ei kujuta ette, et meil oleks ühel päeval 10 last ja me jõuaks nende kõigiga põhjalikult tegeleda. Täiesti mõistlik oleks ka ettevõtjalt küsida, et kui sul on 10 firmat ja 9 neist ei esita aruandeid, siis milleks neid veel juurde vorpida?“ rääkis Rosin nördinult.

MAKSU- ja TOLLIAMET‘i peadirektori asetäitja Rivo Reitmann tõdes arutelus samuti, et kui Äriregistri asemel tuleks majandusaasta aruanne esitada maksuametile oleks kord ammu majja löödud. Vajadus andmeid kätte saada on tema sõnul aga endiselt olemas, kuid pahatihti suhtuvad ettevõtjad kirjapandusse ükskõikselt.

Täna on ainuke karistus aruennete esitamata jätmise korral firma kustutamine, kuid sellisel juhul kustuvad ka ettevõtte võlad ning nahaalne juht saab puhtalt lehelt uuesti alustada. Paraku ei tekita esitamata aruanded piisavat hirmu ka äripartnerites, kuigi võiks. „Kui ettevõtja ei võta tõsiselt aruandluskohustust, kas ta siis võtab tõsiselt minuga tehtud lepingut? See peaks olema esimene punane tuluke,“ kommenteeris olukorda Audiitorbüroo BAKER TILLY BALTICS OÜ partner Sander Kallasmaa.

Andmed on vanad ja suures osas üldse puudu

Rosina sõnul on häda majandusaasta aruannetega ka selles, et informatsiooni on vaja reaalajas ning teadmine selle kohta, mis toimus aasta või pool tagasi, on lootusetult iganenud. Äripartneritel on otsustamiseks vaja teada, mis toimub ettevõttes täna ja mis hakkab toimuma homme.

Eestis on 5 000 suuremat ettevõtet, kes maksavad 90 protsenti maksudest ja võtavad aruandlust ka tõsiselt. Ülejäänud ettevõtted, keda on pea 200 000, esitavad aruandeid nii, kuidas parajasti tuju on. Kui majandusaasta aruendes esitatud numbrid on iganenud või puudulikud, siis kuidas taolisi ettevõtteid hinnata?

Kas neile tohib müüa järelmaksuga? Kas tegemist on usaldusväärse partneriga? „Oluline on vaadata seoseid, kes on see inimene, kes on selle ettevõtte taga. Kas ma tahan osta kaupa e-poest, mille juht on just ühe samasuguse poe pankrotti lasknud?„ tõi Rosin näite. (vt pankrotistunud ettevõtteid EVUL-i lehelt)

Ettevõtja ja koolitaja Manivald Sternhof märkis arutelus, et sama meelt on tegelikult ka pangad, kes ettevõtte laenukõlblikkust ei hinda mitte majandusaasta aruande järgi, vaid tahavad teada, kuidas on ettevõtte läinud viimasel kolmel kuni kuuel kuul.

Aruannetes on vigu ja need võivad suisa eksitada

Vigu tehakse aruannete esitamisel aga kõiksuguseid. Kallasmaa tõi välja, et pahatihti ei ole ettevõtted varade hindamisel piisavalt konservatiivsed. Kui mingite nõuete laekumine on väga ebatõenäoline, siis võivad need ometi leida koha varade all ning firma paistab paremas seisus, kui ta tegelikult on. Samuti võib ettevõttele kuuluv kinnisvara olla arvel tegelikust väärtusest oluliselt kallimalt. Vahel võib aga juhtuda, et tulud ja kulud satuvad valedesse ajaperioodidesse ja nii õnnestub firmat taas ilusamaks vuntsida.

Sternhof tõi näite kliendist, kellel olid bilansis kogemata eurod ja Rootsi kroonid sassi läinud ning seetõttu võis majandusaasta aruande lugeja saada firmast liiga optimistliku pildi.

Ettevõtja saab ennast ise ka aidata

Enamiku selliste ohtude vastu saab ennast lihtsasti kaitsta: Inforegistris on näha ettevõtete ja vastutavate isikute taust ning ärikäitumise ajalugu, maksuvõlad jmt oluline. Vaata järele, kas Sinu senine mulje oma äripartneritest vastab tegelikkusele? Proovi Inforegistrit 14 päeva tasuta.

 

 

Kommentaarid ja hinnangud

Aitäh kommenteerimast! Kommentaar on ülevaatamisel ja avaldatakse kinnitamise järel.
Harjumaa, Tallinn, Valukoja tn 8, 11415

Artikli avaldamisel on antud ettevõtte Krediidiskoor usaldusväärne

Reiting: 5

KUUMAD LOOD:

Soovitame sulle viimaseid uudiseid.

×

EESTI VÕLAUSALDAJATE LIIT storybook

?

EESTI VÕLAUSALDAJATE LIIT peavoolumeedias

?
LAADIN VEEL ARTIKLEID LAADIN VEEL ARTIKLEID Laadin.. Laadin..

EESTI VÕLAUSALDAJATE LIIT seosed veebis

Veebisügavustest EESTI VÕLAUSALDAJATE LIIT kohta leiduvad nimed, märk- ja omadussõnad aitavad mõista selle ettevõtte olemust, suhteid, väärtuslikkust või traagikat

EESTI VÕLAUSALDAJATE LIIT viimased sündmused

?
icon

Ettevõtte nime uuendus.

Eelmine nimi oli "EESTI VÕLAUSALDAJATE LIIT MTÜ".
Uus nimi on "EESTI VÕLAUSALDAJATE LIIT".

icon

Juhatuse liikme lisamine.

Juhatuse liige Teet Saluvere (18.01.1967) lisatud ettevõtte juhatusse

icon

Juhatuse liikme eemaldamine.

Juhatuse liige Mattias Nõlvak (13.03.1992) eemaldatud ettevõtte juhatusest

LAADIN VEEL TEATEID LAADIN VEEL TEATEID Laadin.. Laadin..

Soovitame nädala loetumaid lugusid

?
ROHKEM LUGUSID ROHKEM LUGUSID Laadin.. Laadin..

Hinda ja kommenteeri firmat

EESTI VÕLAUSALDAJATE LIIT MTÜ

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga.

Reiting:

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga