Lisa oma ettevõtte lugu Storybooki

Inforegistriga liitumine on tasuta. Hakka kasutajaks

REGISTER OÜ: Maksuamet ei kuule surijate käiberöögatusi?

Kelle mure see on, kui käibemaksukohustusega ettevõtteid müüakse/ostetakse mitte äri tegemise ehk väärtuse loomise eesmärgil, vaid riigi (Sinu ja minu, hea lugeja!) lüpsmise eesmärgil. Käibemaksuga kaasnev kohustus unustatakse, aga võetakse rõõmsalt vastu käibemaksu õigus ning jäetakse ettevõte hääbuma. Maksuameti kõikenägev silm on hetkel pööratud mujale ning surijate karjeid ta kõrv ei kuule.

Ühe ettevõtte postkasti popsas päevake-paar tagasi selline pakkumine:

“Firmade müük. KMKR firma – al. 1500€. Puhas valmisfirma, käibemaksu kohustuslane. Juhatuse liikme vahetus digitaalselt 24h jooksul. Osaluse müük notaris 5 tööpäeva jooksul. Lisateenused: Firmade likvideerimine ja vahendus, majandusaasta aruande koostamine, juriidiline aadressiteenus, konsultatsioonid, raamatupidamise teenused jpm.” (KMKR on käibemaksukohustuslase identifitseerimise number)

Kusjuures kirjast ega seal viidatud linkidelt ei ole mitte mingil moel tuvastav, kes on müüja? Ainuüksi see tõik annab selge signaali, et kõik ole päris puhas.

Mida selline käibemaksukohustuslasest ettevõtte müük siis tähendab?

See on puhtakujuline JOKK skeem, mida oleme varasemalt juba kirjeldanud siin ja just hiljuti ka siin”maksukohustus või maksuülekohus?“. Meie tänane Eesti käibemaksusüsteem toimib heausksel eeldusel, et kõik, kes käivet teevad ja arveid välja saadavad, saavad müüdud kaupade/teenusete eest oma raha alati kätte – selle raha, millest siis käibemaksu osa riigile anda. Ja et kõik, kellel see kohustus on tekkinud, ilusti ka makse maksavad.

Reaalsus on sootuks teine ja kurvastavalt sageli ostja müüjale raha ära ei maksa, mis aga ei vähenda mitte mingis osas müüja kohustust tasuda sellesama saamata jäänud raha osas 20% käibemaksu riigile. Ehk siis 1/5 mittemillestki tuleb reaalses vääringus riigile ära maksta – s.o kahjum, kõnekeeles siis “omast taskust tasutud”.

0 käive ei takista käibemaksukohustuslaseks olemist

Käibemaksukohustuslaseks saamisel on eeltingimus, et selleks peab ettevõttel olema või algamas majandustegevus. Kuidas seda Maksuametile tõendatakse, eeldab loomingulist lähenemist*. Maksuamet peab jälgima, kas käibemaksukohustuslaseks registreerunu ka vastavalt nõuetele käitub, sh esitab käibedeklaratsioone. Kui deklaratsioonid on 6 kuud esitamata, võib Maksuamet ettevõtte käibemaksukohustuslaste registrist kustutada.

Ja nüüd lähebki lugu toredaks, 0 käive käibemaksukohustuslaseks olemist ei takista – seega esitan 0 käibega deklaratsioone, firmale jääb alles käibemaksukohustuslase registreering (KMKR), mis võimaldabki selliseid firmasid huvilistele müüa.

Miks peaks üldse keegi tahtma osta KMKR ettevõtet?!

Firmade loomine on nii lihtne, mugav ja odav, samuti KMKR taotlemine, et miks pagana päralt peaks keegi selle eest täna enam laduma letti tuhandeid eurosid? Kui ma saan oma ettevõtte luua mõnekümne või 100 euroga, miks ma peaksin tahtma maksta 1500 eurot? MIKS?

Veel enam, Eesti Võlausaldajate Liidu esindaja, Marie Rosin räägib veel põnevama loo oma hiljutisest kogemusest:

Tema poole pöördus ettevõtja küsimusega, kas tasub sellise pakkumise peale müüa oma ettevõtet: kõnealuse ettevõtte käive 2016. aastal oli ca miljon eurot, kuid 2017 poole pealt enam käivet ei teinud ja 2018 aasta alguses pakuti talle selle, tegevuseta ettevõtte eest 10 000 eurot. Rosin ei soovitanud müüa justnimelt selsamal kaalutlusel, et ettevõtte ajalugu ja puhast mainet tahetakse ilmselgelt kurjasti ära kasutada. See aga jääks heitma halba varju müüjast ettevõtja isikule, kui tema endise ettevõtte abiga on kellelegi kurja tehtud. Nimelt on ärivõrgustikus näha ka endised seosed ettvõtetega, löögi saab ettevõtja maineskoor ja selle kaudu omakorda tema järgmiste ettevõtete Krediidiskoor.

Igasuguse ostu-müügi tehingu puhul me tahame ikka ja alati maksta vähem ja saada rohkem. Järelikult see, kes ostab KMKR firma, millel tegelikult puudub vara ja majandustegevus (st ka igasugune tulu), ostab midagi muud talle väärtuslikku. MIDA?

Ta ostab suure tõenäosusega võimalust teenida tulu ebaausal moel. See võimalus on sisendkäibemaksu tagasiarvestus ning müüjate usaldus – müüja eeldab, et kui ettevõttel on KMKR, siis küllap on tal ka käive ja majandustegevus.

Sellise, värskelt soetatud KMKR-iga firma nimel tehakse ostutehing, mille eest müüjale raha ei maksta ja müügitehing, mille pealt makse ära ei maksta (vt näidet koos arvutusega siin) ning jäetakse siis ettevõte nt tankisti kätte hääbuma. Meie Inforegistris kutsume selliste varjusurmas vedelevate firmade ootamatut koomast ärkamist käiberöögatuseks enne surma.

Ühesõnaga, ettevõttel, millel on ausad kavatsused ja pole käivet juba kuude viisi, ei ole vaja ka käibemaksukohustuslase registreeringut (KMKR-i). Sest see tähendab üldjuhul vaid ebamugavat deklaratsioonide esitamise kohustust ja ei mingit otsest tulu ettevõttele.

Tuvasta esimesed ohumärgid ja tegutse kohe

Kuna ausa äritegevuse kavatsusega ettevõtjal puudub üldjuhul igasugune vajadus osta kopsaka raha eest mittetegutsevat ettevõtet, siis on võimalik selliste skeemide ohtu koheselt märgata nii Maksuametil, kui ka müüjal-ostjal ehk võlausaldajal.

  1. Ettevõte, kus null käibe korral on KMKR ikka edasi olemas – on potentsiaalne “kaup” kellegi riiulis.
  2. Kui KMKR-iga, aga null käibega ettevõttel vahetub omanik ja juhatuse liige peaaegu korraga – see on esimene häirekell Maksuametile
  3. Kui uus omanik/juht on varasemate probleemsete seostega (võlad, jätnud ettevõtteid tankistile jne)
  4. Müüja (lahkuv omanik/juht) on likvideerija ja/või paljude tegevuseta KMKR-iga või ilma KMKR-ita ettevõtete eesotsas
  5. Firmat osta sooviva isiku jaoks on oluline märk tegevuseta ettevõtte põhjendamatu hind (alates 1500€!) ja fakt, et müüja isik ei ole lihtsasti tuvastatav. Oma hea nime säilitamise nimel ei ole mõtet selliste tegelastega asju ajada.
  6. Tarnija – ära müü sellisele ettevõttele ilma ettemaksuta, sest muidu võid jääda oma rahast ilma. Kontrolli hoolega iga ettevõtte tausta, kellele usaldad oma raha.

Kokkuvõtteks

2018. aasta mai lõpu seisuga oli tervelt 152 ettevõtet staatusega pankrotis ja ühtlasi käibemaksukohustuslasena registreeritud ning samas suurusjärgus oli kehtiva KMKR-iga ettevõtteid likvideerimisel. See tähendab, et ~300 “omadega õhtul” ettevõtet evisid jätkuvalt juurdepääsu KMKR hüvedele.

KMKR kehtiv (mai 2018) ettevõtteid kokku tk maksuvõlaga ettevõtteid
tk
maksuvõlg kokku
Pankrotis 152 121 15 450 640
Likvideerimisel 152 23 666 795
KOKKU 304 144 16 117 434

Teise kvartali (2018) lõpus oli Eestis käibemaksukohustuslasi, kes ei olnud ei likvideerimisel ega pankrotis kokku ca 84 000. Neist käibeta ja kehtiva KMKR-iga ettevõtetest 250-l oli maksuvõlga kokku summas 5,3 miljonit eurot. Me ei näe täna aga kõiki neid, kes võlglastele müüdud ja saamata jäänud summad vaikides lihtsalt maha kandsid – koos käibemaksu summaga, mida võlglane ei maksnud, aga mida riik müüjalt ikkagi sisse nõuab.

Registrisse kantud ja KMKR kehtiv (mai.2018) ettevõtteid kokku maksuvõlaga ettevõtteid
tk
maksuvõlg kokku
2017 käivet ei ole 7 051 250 5 334 117
2017 käive olemas 77 163 6 528 63 825 197
KOKKU 84 214 6 778 69 159 314

Nii nagu igasuguste tõeliste pahede (narkootilised ained jmt) vastu võitlemisel on oluline teha põrguks nii müüja kui ostja elu, tuleks ka siin muuta võimatuks müük (KMKR ära võtmine) ja äärmiselt mitteatraktiivseks ostmine (nt kui keegi ei müü sellistele firmadele ilma ettemaksuta).

Kui sellest hoolimata sellised ettevõtete müügi tehingud ikkagi toimuvad, siis tuleks neil hoolega silm peal hoida nii Maksuameti, kui võimalike äripartnerite poolt.

• Liitu inforegistriga tasuta!

Kommentaarid ja hinnangud

Aitäh kommenteerimast! Kommentaar on ülevaatamisel ja avaldatakse kinnitamise järel.
Teguri 37B

Artikli avaldamisel on antud ettevõtte Krediidiskoor usaldusväärne

Reiting: 5

KUUMAD LOOD:

Soovitame sulle viimaseid uudiseid.

×

*Maksuameti kodulehelt: …/Registreerimisavalduse esitamisel peab isik tõendama, et ta kas juba tegeleb ettevõtlusega Eestis või alustab seda. Kui isiku ettevõtlusega tegelemine või ettevõtluse alustamine ei ole piisavalt tõendatud, on maksuhalduril õigus nõuda isikult lisatõendeid või koguda neid omal algatusel. Tõend on igasugune teave, mis kinnitab, et avalduse esitaja on avalduses märgitud tegevuskohas kas alustanud ettevõtlust või ettevõtluse alustamine on kavandatud. Sellised tõendid võivad olla näiteks äriplaan, eellepingud, lepingud (rent, hange, tarne, tööd jms), tehtavate tööde objektid jne./…

REGISTER OÜ storybook

?

REGISTER OÜ peavoolumeedias

?
LAADIN VEEL ARTIKLEID LAADIN VEEL ARTIKLEID Laadin.. Laadin..

REGISTER OÜ seosed veebis

Veebisügavustest REGISTER OÜ kohta leiduvad nimed, märk- ja omadussõnad aitavad mõista selle ettevõtte olemust, suhteid, väärtuslikkust või traagikat

REGISTER OÜ viimased sündmused

?
icon

REGISTER OÜ

22.12.2019

Juhatuse liikme eemaldamine.

Juhatuse liige Mattias Nõlvak (13.03.1992) eemaldatud ettevõtte juhatusest

icon

REGISTER OÜ

09.12.2019

Juhatuse liikme lisamine.

Juhatuse liige Silver Park (20.04.1988) lisatud ettevõtte juhatusse

icon

REGISTER OÜ

09.12.2019

Juhatuse liikme lisamine.

Juhatuse liige Teet Saluvere (18.01.1967) lisatud ettevõtte juhatusse

LAADIN VEEL TEATEID LAADIN VEEL TEATEID Laadin.. Laadin..

Storybook soovitab

REGISTER OÜ
Registrikood: 11735006

Soovitame nädala loetumaid lugusid

?
ROHKEM LUGUSID ROHKEM LUGUSID Laadin.. Laadin..

Hinda ja kommenteeri firmat

REGISTER OÜ

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga.

Reiting:

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga