Lisa oma ettevõtte lugu Storybooki

Liitu Inforegistriga tasuta. Hakka kasutajaks

TELIA EESTI AS: Tegevusaruanne 2018

Telia Eesti AS (Telia) on uue põlvkonna IT- ja telekommunikatsiooniettevõte, mis pakub nii era- kui äriklientidele IKT teenuseid, lahendusi ja väärtuslikku.

Ettevõte osutab teenuseid Telia kaubamärgi all ning mobiilsideteenuseid ka kaubamärgiga Diil. Kõnekaartide kaubamärkidena on kasutusel Simpel ja Super.

Ettevõte hoiab Eestis liidripositsiooni nii mobiilside-, fikseeritud kõneside, lairibaühenduste, IT teenuste, kui digitaaltelevisiooni turul. Teliale kuulub ka populaarne interneti otsingusüsteem ja temaatiline infokataloog Neti ning internetiportaal Online.ee.

Telia fookusteenused on internet (mobiilne internet ja lairiba), TV (televiisoris ja nutiseadmetes), IT (serverite ja töökohtade haldus, riist- ja tarkvarateenused) ja kõnesidelahendused (mobiilis, lauatelefonis ja arvutis).

Samuti tegeleb ettevõte IKT-sektori teenuste kasutamiseks vajaliku kauba müümisega ning kaubamüügi finantseerimisega.

Telia 100% omanik on Euroopa suurimaid telekommunikatsiooniettevõtteid Telia Company AB, kelle aktsiad on noteeritud Stockholmi ja Helsingi börsil.

Teliale kuulub 50% SK ID Solutions AS-ist ja 100% Green IT OÜ-st.

Majandusnäitajad

Telia müügitulu 2018. aastal ulatus 301,9 miljoni euroni (2017: 293,8 miljonit eurot). Ärikasum enne kulumit moodustas 94,5 miljonit eurot (2017: 84,6 miljonit eurot).

Eelmise aasta heade tulemuste juures mängib olulist rolli hea töö erinevate valdkondade arendamisel.

Telia mobiililiitumiste arv ulatus 2018. aasta lõpuks 986 000-ni, kasvades aastaga enam kui 60 000 liitumise võrra. Mobiiliteenuste vaates oli eelmisel aastal märgilise tähendusega esimese 5G pilootvõrgu avamine TalTechi ülikoolilinnakus ning tervet Eestit katva asjade interneti (NB-IoT) võrgu avamine.

Telia TV-teenuse kasutajate arv ulatus läinud aasta lõpus 212 000-ni, suurenedes aastaga 12 000 uue kliendi võrra. Üks olulisemaid sündmusi Telia TV arengu vaates oli populaarse HBO sisuteenuse lisandumine 2018. aasta septembris, mida tänaseks kasutavad kümned tuhanded Telia kliendid.

Telia interneti püsiühenduse klientide arv kasvas 2018. aasta lõpuks 242 000 kliendini.

Alljärgnevalt on toodud Telia majandustegevust iseloomustavad olulisemad suhtarvud ja nende arvutuskäik:

Arvutusmetoodika 2018 Arvutusmetoodika 2018 2017
EBITDA marginaal Ärikasum enne kulumit / Müügitulud 31,29% Ärikasum enne kulumit / Müügitulud 31,29% 28,79%
Käibe puhasrentaablus Puhaskasum / Müügitulud 10,69% 11,35%
Investeeringute suhe käibesse Investeeringud / Müügitulud 19,41% 19,00%
Varade puhasrentaablus (ROA) Puhaskasum / Keskmised varad 10,69% 11,26%
Omakapitali puhasrentaablus (ROE) Puhaskasum / Keskmine omakapital 19,49% 21,39%

Investeeringud

Telial on vahemikus 2017-2020 käimas riigi mahukaim interneti püsivõrgu moderniseerimise programm, mille käigus jõuab kiire ja tänapäevane internetiühendus sadade tuhandete Eesti elanikeni. 2018. aastal jõudis ülikiire ja tänapäevane interneti püsiühendus enam kui 50 000 koduni. Samas mahus on plaanis kaasajastada püsivõrku ka tänavu. Kokku jõuab Telia Koduinterneti püsiühendus juba enam kui 300 000 Eesti koduni.

Lisaks oli 2018. aasta väga aktiivne mobiilivõrgu arenduste poolest. Telia mobiilvõrgu arendustööd toimusid enam kui 1000 tugijaamas ning sellega parandas ettevõte oma mobiilside teenuste kvaliteeti Tallinnas, Tartus ja teistes linnades ning kõigis maakondades.

2018. aasta veebruaris allkirjastasid Telia Eesti AS ja pilveteenuseid pakkuv Termnet Eesti OÜ lepingu, millega Telia omandas ettevõtte pilveteenuste äri. Termnet Eesti OÜ on 2006. aastal loodud ettevõte, mis on keskendunud äriklassi serverlahenduste ja pilveteenuste pakkumisele. Lisaks pakutakse klientidele tarkvara litsentseerimise ja SaaS (Software as a Service) teenuseid. Termnet Eesti OÜ käive oli 2017. aastal ligi 350 000 eurot ning ettevõtte halduses on enam kui 200 serverit.

Kokku investeeris Telia 2018. aastal Eesti turule 58,6 miljonit eurot (2017: 55,8 miljonit eurot), olles selle näitajaga riigi üks suuremaid investoreid. Ettevõte jätkab aktiivse investeerimistegevusega ka 2019. aastal.

Makromajanduslik ülevaade

Statistikaameti andmeil oli vabade ametikohtade arv 2018. aasta IV kvartalis kõrgeim info ja side sektoris (3,0%). See näitaja peegeldab valdkonna üldist seisu, kuna IKT sektoris tervikuna valitseb kvalifitseeritud tööjõu vähesus. Koos üldise majanduskasvu ja reaalpalga kasvuga avaldab see otsest mõju nii Teliale kui IT-sektorile tervikuna, avaldades survet tööjõukuludele.

Kasvav majandus ja vabade töökohtade vähesus avaldasid mõju ka Telia Eesti äritegevusele.

Ettevõtetest kliendid panustasid senisest enam äride digitaliseerimisse, kasutades nii Telekomi kui IT teenuseid. Uue trendina näeme ettevõtete puhul kasvavat IT teenuste sisseostmise eelistamist.

Mobiilise andmeside kasvu taga olid nii elanikkonna kasvavad sissetulekud, kui Euroopa Liidu regulatsioon rändlusteenuste osas.

Finantsriskide maandamine

Telia käsitleb finantsriski eraldi riskikategooriana, mis hõlmab endas alamkategooriatena: krediidiriski, likviidsusriski, maksurisk, intressirisk ning raporteerimise risk. Finantsriski juhitakse vastavalt Telia riskijuhtimise poliitikale ja juhenditele. Majandusaasta jooksul ei ole ilmnenud olulisi finantsriske.

Aktsiakapitali vähendamine

2018. aasta lõpus viidi kohalikus äriregistris sisse muudatus Telia Eesti aktsiakapitali vähendamise kohta ning alates 27. detsembrist on ettevõtte aktsiakapitali suuruseks 500 000 eurot.

Tegu on ainuaktsionäri Telia Company AB otsusega, mis sisuliselt tähendab, et Telia Eesti aktsiakapital kahaneb varasemalt 88 miljonilt eurolt 500 000 euroni. Muudatuse tulemusena vabanev summa suunatakse täiendavasse reservkapitali. Aktsiakapitali vähendamine Telia Eesti igapäevast majandus- ja äritegevust mingil moel ei mõjuta.

Aktsiakapitali vähendamise eesmärk on luua paindlikumad võimalused ettevõtte kapitalistruktuuri parendamiseks. Aktsiakapitali vähendamine ja selle summa suunamine täiendavasse reservkapitali võimaldab vajadusel tasakaalustada paindlikult võõrkapitali ja omakapitali suhet.

Lisaks oli senine aktsiakapital ajalooliselt liiga suur, kuna kõik seadustest tulenevad nõuded aktsiakapitali suhtes on küllaga täidetud ka vähendatud suuruses aktsiakapitali korral.

Äritegevuse hooajalisus

Ettevõtte äritegevus ei ole olulisel määral mõjutatud majanduse hooajalisusest ja tsüklilisusest.

Keskkonna- ja sotsiaalsed mõjud

Telia tegevus ei avalda olulist mõju looduskeskkonnale, kuid ettevõtte vastutustundlikust käitumisest lähtuvalt tegutseb Telia energiasäästlikult. Kuna üheks suuremaks energiakulu allikaks on serveriruumide jahutus, taaskasutatakse serveriruumide soojust enda hoonete ja ka lähiümbruse hoonete kütmiseks ja soojavarustuse tagamiseks. Näiteks Sõpruse puiestee maja serveriruumide soojusega köetakse ka ümbruskonna hooneid.

Olulist mõju Telia tegevusele avaldab ka ettevõtte uus peahoone Tallinnas, Mustamäe tee alguses, mis võimaldab ettevõttel tegutseda varasemast märgatavalt keskkonnasäästlikumalt.

Lisaks on Telia algatanud erinevaid projekte, aitamaks kaasa ökoloogilise jalajälje vähendamisele.

Ettevõte on võimaluste piires loobunud klientidele paberarvete saatmisest, et asendada need e-arvetega. Samuti on ettevõte osa oma teenuseid üles ehitanud selliselt, et julgustada inimesi oma vanu mobiilseadmeid uute vastu vahetama, et vanad seadmed taaskasutusse jõuaksid.

Alates 2016. aasta algusest kasutab Telia Eesti ainult rohelist elektrienergiat. Selle kinnituseks väljastati ettevõttele ka vastav sertifikaat.

aastal käivitas ning 2018. aastal jätkas Telia Eestis „Suurim julgus“ kampaaniaga, mis on suunatud küberkiusamise probleemi teadvustamisele ja ennetamisele Eestis. Kampaania raames viidi 2018. aastal läbi mahukas sotsiaalkampaania nii Telia enda kui massimeedia kanalites.

aasta mais omistati Teliale teist aastat järjest vastutustundliku ettevõtte kuldtaseme märgis. Sellega tunnustab Vastutustundliku Ettevõtluse Foorum ettevõtteid, kes hoolivad ümbritsevast ning soovivad panustada ühiskonda rohkemaga kui seadus nõuab. Telia sai kuldtaseme märgise, mis on tunnustus ausa, teadliku ja keskkonda säästva tegevuse eest.

Tervikuna näeb Telia enda ühiskondliku rollina Eesti infoühiskonna edendamist oma valdkonna võimaluste ulatuses.

Robert Pajos

Telia Eesti AS juhatuse esimees

Kommentaarid ja hinnangud

Aitäh kommenteerimast! Kommentaar on ülevaatamisel ja avaldatakse kinnitamise järel.
Mustamäe tee 3

Artikli avaldamisel on antud ettevõtte Krediidiskoor usaldusväärne

Reiting: 5

TELIA EESTI AS Storybook

TELIA EESTI AS peavoolumeedias

?

LAADIN VEEL ARTIKLEID LAADIN VEEL ARTIKLEID Laadin.. Laadin..

TELIA EESTI AS seosed veebis

Veebisügavustest TELIA EESTI AS kohta leiduvad nimed, märk- ja omadussõnad aitavad mõista selle ettevõtte olemust, suhteid, väärtuslikkust või traagikat

TELIA EESTI AS viimased sündmused

?
icon

TELIA EESTI AS

11.10.2019

Organisatsiooni kajastus meedias.

Organisatsiooni kajastus meedias: "Eesti aasta ettevõte on Estonian Cell, noortest võitis Ampleri asutaja".
Kajastatud subjektid:A. LE COQ AS, Aira Nigul-Lepp, AMPLER BIKES OÜ, Anne Samlik, Ardo Kaurit, CLEVERON AS, CM TALLINN AS, EESTI KAUBANDUS-TÖÖSTUSKODA MTÜ, EESTI TÖÖANDJATE KESKLIIT MTÜ, ESTONIAN CELL AS, ESTRAVEL AS, Hannes Laar, Heido Vitsur, INTELLIGENTNE GRUPP OÜ, Jüri Ratas, Kai Realo, Mait Palts, MERKO EHITUS AS, 5K MTÜ, NOVATOURS OÜ, RAMIRENT BALTIC AS, Robin Saluoks, Sigrid Harjo, SILBERAUTO AS, SWEDBANK AS, TELIA EESTI AS, Toomas Luman

icon

TELIA EESTI AS

26.09.2019

Organisatsiooni kajastus meedias.

Organisatsiooni kajastus meedias: "Elektroonikatööstuse TOP: Eestis meil konkurenti pole!".
Kajastatud subjektid:Andres Taklaja, Jesper Markmann Andersen, PIVOTS ENGINEERING OÜ, RANTELON OÜ, TELIA EESTI AS, TOP OÜ

icon

TELIA EESTI AS

16.09.2019

Juhatuse liikme lisamine.

Juhatuse liige Elis Pikmets (18.06.1974) lisatud ettevõtte juhatusse

LAADIN VEEL TEATEID Laadin.. Laadin..

Storybook soovitab

0.01
TELIA EESTI AS
Registrikood: 10234957

Soovitame nädala loetumaid lugusid

?

Hinda ja kommenteeri firmat

TELIA EESTI AS

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga.

Reiting:

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga