Meedialeht
Vali raport X

REGISTER OÜ

Meedialeht ja uudisvoog

134 277 külastajat

194 jälgijat

Tööjõukriis on ukse ees, aga iga kümnes tööpakkuja võib olla hunt lambanahas

Pole ju vahet, kas tööotsija on hetkel tööga hõivatud või töötu, sest tema töö otsimise eesmärk on igal juhul oma tänase olukorra parandamine. Vihma käest ladiseva räästa alla sattumine on aga võimalik lausa iga kümnenda tööpakkuja puhul ja seda olukorras, kus tööjõukriis on ukse ees, nagu näitab täna Tööandjate Keskliidu Tööjõu termomeeter. Kuidas siis leida parim tööpakkuja ja mida saab iga tööotsija ohu vältimiseks ise ära teha?

Kes ennast usutavamalt kiidab, see ka saab

Uuelt töökohalt loodame muuhulgas saada uusi kogemusi ja eneseteostust, kuid kuna oleme lihast ja luust ning peame ka sööma ja peavarju saama, siis vajame ka turvatunnet tuleviku suhtes.

Uuelt töötajalt ootame, et ta paneb õla alla ettevõtte eesmärkidele ja tuleb kui värske tuuleõhk või kevadine vihm, mis tähistab uue kasvu algust. Töö(jõu)turg on nagu iga teine turg – igaüks kiidab ennast, lootes nii saada turult parimat väärtust. Tööpakkuja pakub tööd talle omasel viisil, kiites seda, mis on tal parim ja oma nõrgematest külgedest loomulikult ei pasunda. Kuna üsna sama teevad ka tööotsijad, siis on seis 1:1.

Võtsime augusti alguses ette Eesti kaks tuntuimat tööportaali CVKeskuse ja CVOnline ning vaatasime Krediidiskoori abiga üle sealsed tööpakkujad ettevõtted, mis olid üheselt tuvastatavad (leitavad Äriregistrist). Tulemusena jaotusid tööpakkujad Krediidiskoori alusel viide riskiklassi alates usaldusväärsest (tumeroheline) kuni riskantseni (tumepunane).

Rõõm on tõdeda, enamik tööpakkujaid mõlemas portaalis on n.ö rohelised (riskiklass usaldusväärne või neutraalne), vastavalt 86% CVKeskuses ja suisa 91% CVOnline’s. CVKeskuses oli kokku tööpakkujaid üle poole rohkem, kuid samas oli nende hulgas suhteliselt rohkem ka probleemseid tööpakkujaid (riskiklass problemaatiline või riskantne). Mõlema portaali tuvastatud tööpakkujate jaotus riskiklassidesse on näha järgnevalt jooniselt:

Krediit Mummu 2 Firmat Koos Ver 4

Kokku ca 9% CVKeskuses ja ca 6% CVOnline’s tuvastatud tööpakkujatest on probleemsed (oranži või punasesse riskiklassi kuuluvad). Ükski tuvastatud firmadest ei olnud hindamise hetkel likvideerimisel või pankrotis. Kui aga kaasata ka selgelt tuvastamata ja välismaised tööpakkujad, millede krediidiriski hindamine ei ole puuduvate andmete tõttu võimalik (seega hindame nende riski kõrgeimaks), siis võime lugeda riskantseks juba ligikaudu 14% CVKeskuse ja 13% CVOnline kõigist tööpakkujatest.

CVKeskus CVOnline
Tööpakkujaid lehel kokku 1372 100% 445 100%
Kustutatud 0 0% 0 0%
Likvideerimisel 0 0% 0 0%
Pankrotis 0 0% 0 0%
Registrisse kantud (risk hinnatud) 1300 95% 416 93%
Selgelt tuvastamata või välisfirma (risk hindamata) 72 5% 29 7%
Kokku tuvastatud tööpakkujate maksuvõlg juulis 2018 7 700 083 € 581 165 €
Maksuvõlg 1 tööpakkuja (tuvastatud) ettevõtte kohta keskmiselt 5 923 € 1 397 €

Võrreldes tööpakkujaga kobab tööotsija pimeduses

Kuigi nii töö pakkujal kui otsijal on võrdselt võimalus end taevani kiita, siis siin võrdsus ka lõpeb ning kontrollimisel on eelis tööpakkujal. Meil on küll toimivad võrdse kohtlemise põhimõtted (välistades tööotsija eraelus urgitsemise), kuid tööotsija esitab ikkagi üldjuhul üsna põhjaliku ülevaate enda kohta, sest mida paremini ta seda teeb, seda suuremad on ta võimalused tööd saada. Oma öeldut tuleb ka tõendada, nt tööle asumisel esitada haridust või autojuhtimise õigust tõendavad dokumendid jmt. Ning kui olenevalt ametikohast võimaldab seadusandlus kontrollida tulevase töötaja tausta: nõuda näiteks tervisekontrolli läbimist, kriminaalse või psühhiaatrilise tausta puudumist või lahata isiku tausta riigisaladuse juurdepääsuks jne, siis tööotsijal selliseid võimalusi ettevõtte suhtes pole.

Tööpakkuja räägib endast nii töökuulutuses kui kodulehel ja meedias, kuid seda üldjuhul väga kallutatult. Olles ise näinud tööturul toimuvat nii tööotsija kui tööandja poolelt, ei kujuta täna veel päris hästi ette tööotsijat, kes enne CV saatmist või töövestlusel küsib tööpakkujalt näha majandusaasta aruannet ja tõendit maksuvõlgnevuste puudumise kohta? ? Mõlemad on küll (vastavalt tasu eest ja tasuta) saadaval avalike registrite kaudu, kuid valdav enamik tööotsijaid sinna ei piilu. Seda julgen väita meie töötute hulga ja Töötukassa üha kasvavate kulude alusel.

Probleemne tööpakkuja varjab kiivalt oma jätkusuutmatust

Majandusaasta aruanne (ka selle puudumine!) ja maksuinfo aga peidavad endas seda olulist, mida tööotsijal on vaja teada – kas see ettevõte, millele ma kavatsen pühenduda või mille pärast lahkun oma tänasest tööandjast, on ka homme olemas? Kas see täidab oma lubadusi? Mida teised ettevõttest arvavad ja milline on ta teiste omasuguste seas? Loomulikult on tööturul ka rohkem või vähem probleemseid tööotsijaid, kellel puudub tegelik huvi tööd teha ja panustada, kuid neile me siinkohal ei keskendu.

Iga tööpakkujat peaks seega vaatama 360° ettevõtte näo (brändikuvandi, sh meediakajastuste), tegevusvaldkonna teiste ettevõtete ja äritausta andmete kontekstis. Kui nt miljon eurot käivet toitlustuses on võimas näitaja, siis mõnes tööstusharus on see keskpärane või väike tulemus. Ja pahatahtlikult võlgu elamine ei ole kunagi hea, ei eraisiku ega äriüksuse puhul (siin on  mõeldud kohustuste täitmata jätmist, mitte laenamist).

Ikka ja jälle näeme näeme sedasama seost, et makse maksavad ühed ja võlgu jäävad teised. Ja on väga tõenäoline, et kes jääb krooniliselt võlgu riigile, jääb seda varem või hiljem ka oma partneritele ja töötajatele. Seda arvamust toetab ka allolev joonis:

V6rdlev Graafik Protsentidega Cvkeskus Cv Online 2 Firmat 1

Tööotsijana soovitan olla (ja olen ise) väga põhjalik ettevõtte tausta kontrollimisel – sest tööandja edukusest sõltub ju töötaja tulevik ja tema maine mõjutab ka töötajat. Näiteks enne viimatist kandideerimist vaatasin põhjalikult ettevõtte kaht majandusaasta aruannet (tellisin Äriregistrilt), uurisin äritausta, maksukäitumist, finantsedukust ning inimesi selle eesotsas – nende väärtusi ja juhtimispõhimõtteid. See töö kokku aga tähendas mulle nii aja- kui rahakulu. Täna on minu tööandja 360° bränd täielikult näha ning sarnast teed on läinud juba tuhanded targad ettevõtjad.

Tööotsija ei peaks tõe nägemiseks peale maksma

Hea tööpakkuja teeb kõik selleks, et mitte kahjustada meie riigi niigi väikseks kahanenud tööjõuressurssi ja hoolitseb, et tööotsija ei tuleks tema juurde valede ootustega. Selleks näitab ta oma tööandjabrändi ja räägib endast tõtt – mis on ju eriti lihtne, kui pole midagi varjata. Igale tööpakkumisele saab ettevõte näiteks lisada lingi oma Inforegistri profiilile, kus märgised ja tegevuslugu annavad tööotsijale kiire ülevaate ettevõtte usaldusväärsusest. Või võtta kohe suurelt ette ja puksida konkurendid üldse eemale – näidates oma ettevõtte brändi igast küljest ja kokku koondatuna.

Tark tööotsija vaatab aga ilusate sõnade taha ja uurib alati tööpakkuja tausta. Inforegistri tööportaalis PARTNERWEB-is on see töötajale täiesti tasuta – sinna on kokku toodud nii see, mida ettevõte ise enda kohta tahab rääkida (tema pakkumine) kui see, mida ettevõtte kohta peab rääkima (tema jätkusuutlikkus).

Inforegistris saab kokku täielik pilt tööotsija jaoks ja suurepärane mainekujundus tööpakkujale. Inforegistri Ärimeedia lehelt leiad lisaks üldistele ülevaadetele tööturul toimuvast, ka eraldi artikleid konkreetsetest probleemsetest ettevõtetest-tööpakkujatest, vt siin ja siin.

Kokkuvõtteks soovin aga kõigile turvalist tööotsimist ja edukat leidmist!

Rita Treimuth

Inforegistri Ärimeedia peatoimetaja

• Oled ise viimase peal tööandja?   Näita oma tööandjabrändi Inforegistris

Vaata ka Tööjõu termomeetrit siit

Kõik artiklid

Info ja side

Valdkonna artiklid ja uudisvood

Andmetöötlus / On jälgimise all Ei ole jälgimise all
Veebiportaalide tegevus / On jälgimise all Ei ole jälgimise all
Uudisteagentuuride tegevus / On jälgimise all Ei ole jälgimise all
Infoalane tegevus / On jälgimise all Ei ole jälgimise all