Meedialeht
Vali raport X

REGISTER OÜ

Meedialeht ja uudisvoog

119 743 külastajat

191 jälgijat

Tuntud müügiportaalis Auto24.ee pakuvad poolsada riskantset ettevõtet, mõnda pole olemaski

Mil iganes tahaksin osta kasutatud autot või müüa enda oma, tuleb esimesena pähe „Auto24.ee“, nii tugev on see bränd. Millele me aga ei mõtle tavaliselt, et kui usaldusväärsed on pakkujad ettevõtted seal? Auto24.ee hoiab toimuval silma peal ja tegutseb vastavalt kaebustele, kuid see ei hoiata ostjat kuidagi ega taga kaitset pakkujate eest, kes ei suuda oma kohustusi täita. Osa pakkujatest on tegelikult fantoomid, väljamõeldud tegelased, kellega äri võib olla vaid ühesuunaline: raha sisse läheb, aga pole kindel, kas kaup välja tuleb.

Inforegister oskab hinnata ja suudab hoiatada

Vaatasime lähemalt ja hindasime Inforegistri teaduspõhise riskihindamise mudeliga – Krediidiskooriga ära ettevõtted, mis pakuvad sõidukeid Auto24.ee portaalis ja nagu lootsimegi, on valdav enamik neist usaldusväärsed ettevõtted. Kahjuks aga pakuvad seal ikkagi ka enam kui poolsada probleemset ettevõtet, millede puhul on üle 50%-ne võimalus, et nad ei suuda täita oma kohustusi.

Krediidiskoorid Kogum Auto 24

Iga kümnes ettevõte Auto24.ee portaalis on nagu kujuteldav sõber – me vaid usume, et ta on olemas

Kõikidest portaalis pakkuvatest ettevõtetest lausa 17% on kõrge riskiga ning eriti põnev on asjaolu, et neist kõrge riskiga ettevõtetest omakorda vaid 1/3 on Äriregistrisse kantud ehk pole kustutatud, pankrotis või likvideerimisel. Paljudel fantoomnimedega ettevõtetel ei ole kodulehtedel välja toodud ettevõtte pärinime ja omanik sai tuvastatud domeeni registreerija nime järgi, mis teisalt ei garanteeri meile, et selle nime alt keegi ka tegelikult äri ajab. Sageli oli ka fantoomnimedega müüjate domeeni registreerijateks eraisikud, kelle nimed on tuvastamatud ja peidus Isikuandmete kaitse seaduse järgimise täitmiseks.

355-st Auto24.ee portaali pakkujast ettevõttest 60 on murelapsed, kuuludes kas problemaatilisse või riskantsesse Krediiridriski klassi. Ja neist 10 tk on sootuks sellised nimed, mida Äriregistrist mingi nipiga ei leia, st et pretensioonide korral pole reaalset ärikeha, kuhu pöörduda või kellelt midagi välja nõuda.

Pakkujaid ettevõtteid lehel kokku 355 100%
Kustutatud 27 8%
Likvideerimisel 1 0%
Pankrotis 1 0%
Registrisse kantud 316 89%
Väljamõeldud nimega pakkujaid 10 3%
Kõigi pakkujate maksuvõlg kokku juulis 2018 457 810 €

Ligikaudu 10% Auto24 lehel pakkuvatest ettevõtetest on käibega alates 10 miljonit eurot, need on kõik tublid maksumaksjad ja neil puudub võlg. Ülejäänud pakkujad kokku on aga nendega võrreldes teinud käivet vaid näpuotsaga, kuid maksuvõlga kokku kogunud seevastu juba 0,5 miljoni kanti.

V6rdlev Graafik Protsentidega Auto 24

Krediidiskoor ütleb ettevõtte kohta, kui tõenäoline on, et see muutub maksejõuetuks lähima 12 kuu jooksul. Seega polegi midagi imestada (vt joonist ülal), et mida riskantsemad on pakkujad, seda väiksem on nende panus ühiskonnale väärtuse loomisesse (tasutud maksud) ja seda suurem on nende suutmatus täita oma kohustusi (võlg).

Kokku 27 pakkujat ettevõtet on Äriregistrist kustutatud, mis ei ole aga neile mingi takistus müügitehingute tegemisel, nagu tundub või on nad välja toodud seal mingil teisel eesmärgil.

Pakkujast ettevõtte tegelik taust on Inforegistris näha nagu peo peal

Kõikide Eestis registreeritud ettevõtete kohta on olemas profiilileht Inforegistris. Ostjal pole vaja teha muud, kui otsida ettevõtet nime või registrikoodi järgi ja ta saab ülevaate ettevõtte usaldusväärsusest: kohe profiilil on enamikel ettevõtetel näha tegevuslugu ja info krediidiriski kohta Krediidiskoori alusel (usaldusväärsest riskantseni, koos krediidisoovitustega). Üheselt mõistetavalt näitavad märgised, kas ettevõte tegi viimati kasumit (roheline karikas), on võlglane (punane märgis)  või on esitamata jätnud mõne aruandluse (kollane märgis).

Esimene ohumärk on juba see, kui ettevõtet Inforegistrist kuidagi ei leia, siis võib müüjalt otse küsida tema ettevõtte registrikoodi. Igal juhul tuleb lepingu sõlmimisel jälgida, kas lepingu teine osapool on ikka õige isik ning et tal on esindusõigus (ta on Inforegistris märgitud kui juhatuse liige või tal on juhatuse liikme volitus tehingu sõlmimiseks).

Ettevõte, kel pole midagi häbeneda võib kerge vaevaga lisada oma müügikuulutusele otselingi oma ettevõtte Inforegistri profiilile. Eesti äriportaalidest on Inforegistri külastatavus ülekaalukalt suurim ja seda väisavad nii eraisikud kui ettevõtjad. Igal pakkujal on võimalik näidata otse erapooletu äritausta info kõrval omaenda kuvandi tugevust ja usaldusväärsust, turundada oma brändi. Sellega kaitstakse võimalikku ostjat ja tõhustatakse ausat konkurentsi.

Nii lihtne ongi kaitsta ennast ostjal ja näidata oma usaldusväärsust müüjal ning kui ostjad harjuvad pidama pakkuja äritausta infot sama elementaarseks kui müügikuulutust, siis väheneb “kujuteldavate sõprade” müügivõimalus nullini.

Kõik artiklid